Trion (pocket)
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
355
Utgivningsdatum
2021-12-28
Upplaga
1
Förlag
Norstedts
Medarbetare
Acedo, Sara R. (form)
Dimensioner
178 x 110 x 24 mm
Vikt
199 g
SAB
Hc
ISBN
9789113119526
Trion (pocket)

Trion

(1 röst)
Pocket Svenska, 2021-12-28
75
  • Skickas inom 2-5 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
"Det känns som man sett Sveriges författarframtid." Alex Schulman

"Johanna Hedmans 'Trion' är en helt fantastisk debutroman" Fredrik Backman

"Himlen var djupblå. Fortfarande ljust. Jag skulle minnas den där cykelturen, jag insåg det så fort August började trampa. Jag skulle glömma arbetspasset, den knappt färdigkokta pastan, kanske till och med det röda märket på Thoras axel, men jag skulle inte glömma: Augusts mjuka bomullsskjorta mellan mina fingrar, lukten av tvättmedel och cigarettrök, kvällssolen som flätade sig genom Thoras utsläppta hår."

Thora, Hugo och August - tre vänner i tjugoårsåldern som tillbringar all tid tillsammans: hänger på caféer, cyklar till Djurgården om sommarnätterna, möter våren i Paris. Men under ytan rör sig starka känslor och funderingar om identitet, klass och kärlek. Thora kommer från gamla pengar och är uppvuxen i exklusiva Lärkstaden. Hon och konstnären August har länge varit nära, ibland älskare. Hugo har en helt annan bakgrund, och möter Thora och August när han blir inneboende hos hennes föräldrar. Han både fascineras och förfasas över deras privilegierade värld. Den sköra balansen mellan dem riskerar hela tiden att förstöras.

Trion är en mogen och löftesrik debut som på pricken fångar den bitterljuva känslan av att vara ung, när man har hela livet framför sig, och precis allt är på största allvar.

"Trion är en underbarn roman" DN

"Hedman är en mogen och begåvad författare." Expressen
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Trion
  2. +
  3. Torsdagsmordklubben

De som köpt den här boken har ofta också köpt Torsdagsmordklubben av Richard Osman (pocket).

Köp båda 2 för 150 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Johanna Hedman

  • The Trio

    Johanna Hedman

    Sophisticated, mature and richly atmospheric, a debut novel about three young people navigating the risks and possibilities of intimacy For fans of Andre Aciman, Deborah Levy and the Penguin European Writers series 'The Trio is like the love child...