Ett oväntat val (pocket)
Format
Pocket
Språk
Svenska
Serie
Rachel (del 2)
Antal sidor
563
Utgivningsdatum
2023-06-08
Upplaga
1
Förlag
Norstedts
Översättare
Katarina Jansson
Originaltitel
Again, Rachel
Medarbetare
Acedo, Sara R (form)
Dimensioner
180 x 110 x 34 mm
Vikt
298 g
SAB
Hce
ISBN
9789113122342
Ett oväntat val (pocket)

Ett oväntat val

(8 röster)  |  Läs 3 recensioner
Pocket,  Svenska, 2023-06-08
79
  • Skickas från oss inom 1-2 vardagar.
  • Fri frakt över 199 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
"När Marian Keyes berättar om beroende känner jag igen nästan allt. Hur njutningen är så stark att det bara inte går att låta bli, och hur hjärnan i vissa lägen på något sätt kopplar bort förnuftet helt." Lotta Olsson, DN

"Feelgood i kubik." Aftonbladet

"Perfekt mysläsning i soffhörnet" Expressen

För tjugo år sedan var Rachel Walshs tillvaro en enda röra. Men ett livsavgörande beslut fick livet att ta en helt ny riktning och nu har hon ett tryggt arbete som behandlingsterapeut, radhus, trädgård och en ny pojkvän. Plus en bullrig familj som inte drar sig för att lägga sig i minsta beslut.

När Rachel får ett oväntat samtal skakas hennes trygga tillvaro om rejält. Plötsligt står hon öga mot öga med sitt livs kärlek. Hon, som trodde att allt gick enligt plan och skulle fortsätta att göra det för alltid, inser att det inte spelar någon roll hur gammal man är, livet kan alltid förändras och ta nya, oväntade vändningar.

Ett oväntat val är den efterlängtade uppföljaren till romanen En oväntad semester.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Ett oväntat val
  2. +
  3. Färskt vatten till blommorna

De som köpt den här boken har ofta också köpt Färskt vatten till blommorna av Valérie Perrin (pocket).

Köp båda 2 för 158 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Ett oväntat val. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Läsvärd.
    Ankan, 16 augusti 2023

    Den första boken jag läste av Mariam Keyes var just "En oväntad semester" som är bakgrunden till denna bok.
    Jag älskade den.
    "Ett oväntat val" ger helhetsperspektivet på historien och åter igen en sann bild av missbruk i alla dess former. Intressant.

  2. Jag ville inte den skulle ta slut!
    josefin, 10 augusti 2023

    Jag älskade boken "en oväntad semester" och jag älskar den här! Ville inte den skulle ta slut. Har man inte läst boken innan så gör det först!

  3. Äntligen
    Sanna Claesson, 7 augusti 2023

    Så roligt att följa upp denna fortsättning från En oväntad semester. Som att besöka en gammal vän. Älskar Luke och Rachel

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Marian Keyes