Nattens skola (pocket) Nattens skola
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Morgonstjärnan (del 4)
Antal sidor
488
Utgivningsdatum
2024-03-06
Upplaga
1
Förlag
Norstedts
Översättare
Staffan Söderblom
Originaltitel
Nattskolen
Medarbetare
Acedo, Sara R. (form)
Dimensioner
216 x 139 x 41 mm
Vikt
880 g
SAB
Hcedb.01
ISBN
9789113130378

Nattens skola

(30 röster)  |   Läs 5 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2024-03-06
129 269
Tillfälligt slut – klicka "Bevaka" för att få ett mejl så fort boken går att köpa igen.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Nattens skola är fortsättningen på romanserien som inleddes med Morgonstjärnan, Vargarna från evighetens skog och Det tredje riket.

Året är 1985. Den ambitiöse Kristian Hadeland flyttar till London för att studera fotografi. Hans första tid i staden är fylld av motgångar men med tiden möter han flera personer som får stor inverkan på hans liv. Holländaren Hans är besatt av teknologi, alltifrån fotokonstens och grammofonens tidiga barndom till datorns omvälvande övertagande av verkligheten. Vivian är teaterregissör i färd med att sätta upp Den tragiska historien om doktor Faustus av Christopher Marlowe, vars föreställning hon ber Kristian att fotografera.

I romanens andra del möter vi på nytt Kristian, men nu tjugofyra år senare när han är en uppburen och framgångsrik konstnär. Inför en stor retrospektiv utställning i New York ställer han sig frågan om han har nått alla sina drömmars mål - och om det var värt priset.

Nattens skola är en roman om hur konst skapas och om hur lätt ett människoliv kan ödeläggas. Det är en roman om de krafter som omger oss, både de mörka och de ljusa, och om en människas uppgång och fall.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 5 recensioner av Nattens skola. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Knausgårds starkaste och mest mångbottnade roman
    TM Nilsson, 21 juli 2024

    Har nu läst alla fyra romanerna i serien och 'Nattens skola' är i mitt tycke den mest briljanta. Alla är bra på sitt sätt men den här höjer sig över det mesta jag läst över huvud taget. De sista 30-40 sidorna och bokens klimax är det bland det mest gripande jag tagit del av i berättelseväg. De sista sidorna är hisnande och jag kan inte påminna mig att jag har upplevt något liknande på länge. Knausgård lyckas här också skapa en oväntad öppning i det som ter sig hopplöst och slutet. I alla fall... Läs hela recensionen

  2. Enkel, platt, ointressant
    Eva, 25 maj 2024

    Trodde först att det var översättarens begränsningar men insåg att Knausgård skriver så. Långdragna ointressanta beskrivningar som saknar djup. Människor som känns påhittade.

  3. Bra men otäck!
    Per Lundström, 20 mars 2024

    Knausgård är fantastisk som vanligt. Väldigt bra bok, men samtidigt mycket obehaglig. Hade en stark känsla av en annalkande katastrof när jag läste boken. Nästan svårt att andas i slutet.

  4. Knausgård bryter ny mark
    Robert, 20 mars 2024

    Autofiktionens mästare bryter med den här romanen ny mark och utforskar en ny genre. Den här boken var spännande och intressant och riktigt läsvärd. Kan läsas fristående från övriga serien

  5. Fantastisk bok på ett fantastiskt tema.
    Fabbe, 18 mars 2024

    Då har jag läst klart fjärde delen i Knausgårds senaste serie. Den här gången får vi enbart följa en person till skillnad från de övriga böckerna. Temat är detsamma och vi snuddar hela tiden vid det som finns i skuggorna och i våra sinnen. Här det dessutom inte lika subtilt som tidigare utan helt öppet. Vi får en Knausgårdsk variant på Fausttemat och det fungerar som en dröm tycker jag. Det är en fröjd att läsa som alltid och jag tycker den passar väl in i serien på alla sätt. Initialt var ja... Läs hela recensionen

Visa alla 5 recensioner

Fler böcker av Karl Ove Knausgård