Feminism pågår (inbunden)
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Läsålder
9-12 år
Antal sidor
75
Utgivningsdatum
2016-01-23
Upplaga
1
Förlag
Natur & Kultur Allmänlitteratur
Medarbetare
Svedberg, Maria (form)
Illustratör/Fotograf
Elin Lindell
Dimensioner
215 x 175 x 10 mm
Vikt
339 g
ISBN
9789127144170
Feminism pågår (inbunden)

Feminism pågår

(7 röster)  |  Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2016-01-23

Slutsåld

Det verkar finnas oskrivna regler som säger att tjejerna ska vara duktiga, snälla och rara - medan killarna får vara stökigare och mest ska vara bra på sport. De flesta lärare verkar ha en sådan baktanke. Det tycker jag inte om, för det är olika från person till person. Man ska inte klassa folk innan man lärt känna dem. Ella, 12 år

Över hela världen talas det om feminism och kvinnors rättigheter. I en del av världen höjs kvinnor röster för kvinnors rätt att köra bil och i en annan är det frågan om lika lön för lika arbete. Jämställdheten har kommit olika långt på olika håll i världen. Sverige kallas världens mest jämställda land men har aldrig haft en kvinnlig statsminister till exempel. Men vad är feminism egentligen och var kommer de feministiska idéerna ifrån? Och varför är inte jämställdhet en självklarhet, utan något man måste bråka om?
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Feminism pågår. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Läs o läs igen.
    My Maria , 8 augusti 2016

    Läs.
    Läs igen.
    Låt den ligga framme.

    Köp i present till alla kalas from nu.

    Mina flickor älskar den o min son ska få ett eget ex. när han börjar läsa.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av författarna