Tälj! : en bok om trä, knivar och yxor (inbunden)
Format
Inbunden (Klotband)
Språk
Svenska
Antal sidor
142
Utgivningsdatum
2016-01-25
Upplaga
1
Förlag
Natur & Kultur Allmänlitteratur
Medarbetare
Jielsen, Nakob (form) / Anagrius, Miki (foto)
Dimensioner
237 x 183 x 20 mm
Vikt
600 g
ISBN
9789127144897
Tälj! : en bok om trä, knivar och yxor (inbunden)

Tälj! : en bok om trä, knivar och yxor

(24 röster)  |  Läs 5 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2016-01-25
259
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 199 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
"En väldigt kärleksfull bok om allt man kan göra med en kniv och en bit trä."
Magnus Utvik, SVT Gomorron Sverige

En vass kniv och en träbit är allt som behövs för att börja tälja. Varje träbit innehåller en oändlig mängd möjliga objekt det handlar bara om att ta bort det som inte hör dit.

Förutom grundläggande träkunskap och en genomgång av kniv- och yxteknik innehåller boken ett 30-tal roliga och praktiska projekt allt från klassiska täljalster som köksgeråd, slevar, kaffeskopor och krokar till mer samtida skapelser som bartender-kit, skäggkammar, maracas och ätpinnar. Dessutom porträtteras några inspirerande människor som på olika sätt brinner för täljslöjden av idag.

Täljandet dammar inte, och täljspånen är lätta att sopa ihop, så att tälja vid köksbordet i lägenheten går precis lika bra som att sitta vid vedboden på landet. I boken tipsas om hur man hittar lämpligt täljmaterial även om man bor långt ifrån skogen.

Hannes Dahlrot är finsnickare och bildhuggare. Han är utbildad inom slöjd och finsnickeri på Gotlands och Grebbestads folkhögskolor, och fick 2008 sitt gesällbrev från Capellagårdens utbildning i möbel- och inredningssnickeri.

Henrik Francke är frilansskribent och nybliven täljentusiast. Henrik skriver för magasin och dagstidningar, och är sedan ett antal år creative director på tidningen Gourmet. För Natur & Kultur har han tidigare skrivit boken Expedition mathantverk.

"En väldigt kärleksfull bok om allt man kan göra med en kniv och en bit trä."
Magnus Utvik, SVT Gomorron Sverige

"Jag spår att den kommer att bli den nya surdegen - alla kommer vilja tälja."
Katia Elliot, SVT Gomorron Sverige

"Väldigt inspirerande!"
Kim Veerabuthroo Nordberg, SVT Gomorron Sverige

Träarbeten kan bli den nya hipsterflugan.
Tara

"Jag rinner igenom Tälj! av bara farten. Här finns, så vitt jag kan bedöma, allt en nybörjare behöver veta. Verktyg, täljtekniker, olika träslags egenheter och fördelar. Och så några tips för att inte skära av sig tummen. Allt är gjort med en inbjudande attityd, utan krångel eller kärva förmaningar."
Corren

"Träterapi."
Aftonbladet Härligt hemma

"I boken Tälj! går Hannes Dahlrot och Henrik Francke igenom allt du behöver veta om träslag och redskap för att bli en flink täljare, inte minst av matlagningsprylar."
Mat Magasinet

"Boken ger tips om träslag, enklare modeller för nybörjaren och mycket annat som är bra att tänka på för den ovane täljaren. Så egentligen finns det inga ursäkter, det är bara att gripa sig an ett trästycke..."
Nya Kristinehamns-Posten

Jag spår att den kommer att bli den nya surdegen - alla kommer vilja tälja.

SVT Gomorron Sverige
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Tälj! : en bok om trä, knivar och yxor
  2. +
  3. Tälja och snida i trä : en modern guide till kreativt skapande

De som köpt den här boken har ofta också köpt Tälja och snida i trä : en modern guide till kr... av Max Bainbridge (inbunden).

Köp båda 2 för 478 kr

Kundrecensioner

Det finns 5 recensioner av Tälj! : en bok om trä, knivar och yxor. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. En prisvärd och trevlig bok!
    Bojo67 , 9 mars 2021

    En gemytlig bok med instruktioner på ett tydligt och bra sätt.
    Bra exempel på ting att tälja.
    Jag är mycket nöjd med köpet!

  2. Välgjord
    Karl, 11 januari 2017

    För nybörjaren som vill tälja hem och i alla lägen. Kul att se att hemmet kan bli din täljare lya. Många roliga och nyttiga projekt i trä. Kul att se att båda könen täljer.

  3. Förnämligt!
    Miro Karela, 30 maj 2016

    Fantastisk bra bok för den som vill börja tälja. Snabb leverans och bra service från leverantören.
    Glad för det att boken fanns på lager. Svårt att skaffa.

  4. Ro i själen!
    Ingegerd Anita Hellqvist, 17 februari 2016

    Fina bilder och bra upplägg. Bra att det visades vilka redskap man behöver för att komma igång.
    Bra med avsnittet om olika träslag.
    Härlig bok helt enkelt!

  5. En bok för alla träslöjdare
    Kerstin Ravheden, 17 februari 2016

    Jag har studerat denna fina ,informativa bok.Genomgång av trä och verktyg är mycket bra.Man får lust att leta upp en träbit och börja tälja.Denna bok skall bli en present till mitt barnbarn så jag kan förhoppningsvis se fram emot något fint alster.

Visa alla 5 recensioner

Fler böcker av författarna

Bokvideo