Människan i provröret : reportage från genteknikens frontlinjer (pocket)
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
238
Utgivningsdatum
2020-03-26
Upplaga
1
Förlag
Natur & Kultur Allmänlitteratur
Dimensioner
218 x 144 x 21 mm
Vikt
433 g
SAB
Ueaba
ISBN
9789127158061

Människan i provröret : reportage från genteknikens frontlinjer

(1 röst)
Inbunden,  Svenska, 2020-03-26
231
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Den nya genteknikens framväxt har gått i rasande fart. När de första genmodifierade barnen föddes i Kina 2018 blev det tydligt att mänskligheten stod inför möjligheter som vi förut bara fantiserat om. Med gensaxen crispr kan vi troligen bestämma våra barns egenskaper och slippa sjukdom och åldrande. Men det finns också risker. Hur ska vi hantera de nya verktygen som kan förändra vår arvsmassa?

Vetenskapsjournalisten Torill Kornfeldt har rest över hela världen för att träffa människorna som driver utvecklingen. Hon har besökt exklusiva fertilitetskliniker i Sydkorea, cancerläkare i Kina som experimenterar på obotligt sjuka patienter och bio-hackers i amerikanska storstäder som vill göra den nya tekniken tillgänglig för alla. I Människan i provröret undersöker hon vilka konsekvenser de senaste årens framsteg har fått och vad som väntar runt hörnet.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Människan i provröret : reportage från genteknikens frontlinjer
  2. +
  3. Den genmodifierade människan : reportage om forskningen som kan förändra vårt innersta

De som köpt den här boken har ofta också köpt Den genmodifierade människan : reportage om for... av Torill Kornfeldt (pocket).

Köp båda 2 för 320 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Torill Kornfeldt