Vem var drottning Kristina? När hennes grav öppnades möttes vittnena av en välbevarad mask i silver över hennes ansikte. Dess uttryck tycktes skifta beroende från vilket håll den betraktades - en talande parallell till drottningens gäckande person, en av vår historias mest svårfångade och kontroversiella berömdheter.
Under århundradenas lopp har konstnärer, forskare, amatörer, politiker och många andra försökt förstå henne. Hon har varit tyrannen, fredsfurstinnan, kvinnoförebilden, maktmänniskan och mycket annat.
Peter Englund, låter för sin del så många aspekter av drottningen som möjligt samsas i denna biografi, och därtill låta henne själv komma till tals.
Boken utkom ursprunglingen 2006 och utges nu i reviderad upplaga med nyskrivet förord samt de bloggtexter som Englund lade upp om arbetet med boken, från skrivstart till boksläpp.
Visa hela texten
Passar bra ihop
+
De som köpt den här boken har ofta också köpt
En kvinnas själ
av Isabel Allende
(pocket).
Det finns 1 recension av Silvermasken : en kort biografi över drottning Kristina. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den!
Sätt ditt betyg »