Sveriges historia för släktforskare (inbunden)
Format
Häftad (Danskt band)
Språk
Svenska
Antal sidor
331
Utgivningsdatum
2022-05-20
Upplaga
1
Förlag
Natur & Kultur Allmänlitteratur
Dimensioner
215 x 22 x 143 mm
Vikt
436 g
SAB
Ld
ISBN
9789127162907

Sveriges historia för släktforskare

(17 röster)  |   Läs 3 recensioner
Häftad,  Svenska, 2022-05-20
239
  • Skickas från oss på måndag
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Alla som släktforskar vet att kyrkbokens magra notiser väcker fler frågor än de ger svar.

Det är så mycket mer vi vill veta – om hur släktingar bodde, arbetade och reste, vad de åt, var på den sociala skalan de stod, vilken skolgång de kan ha haft eller vilka politiska rättigheter de åtnjöt.

Den här boken tar vid där de gamla längderna slutar och försöker besvara denna typ av frågor, som för oss närmare våra anfäders och anmödrars liv.

Samtidigt placeras de i ett större sammanhang. Boken spänner över sju hundra år av vår historia, men liksom släktforskaren börjar den i det nära förflutna och söker sig allt längre bakåt – så långt som källorna brukar kunna föra släktforskaren. Ett välvalt bildmaterial gör skildringen ännu mer levande.

Sveriges historia för släktforskare är det oumbärliga komplementet för alla som är nyfikna på sina släktingars omständigheter men är också till nytta för alla kulturhistoriskt intresserade. Den är skriven av Roger Axelsson, Carin Bergström, Carl Henrik Carlsson och Sofia Ling, som inte bara är experter på sina respektive epoker utan också erfarna släktforskare själva.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Sveriges historia för släktforskare
  2. +
  3. Historien om Sverige : från stormakt till världens modernaste land

De som köpt den här boken har ofta också köpt Historien om Sverige : från stormakt till värld... av Bo Eriksson (inbunden).

Köp båda 2 för 558 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Sveriges historia för släktforskare. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Mycket bra beskrivning!
    Mona-Lenah Nordberg, 22 januari 2025

    Boken är allmänt intressant, men ur släktforskarperspektiv också mycket användbar för olika tidsperspektiv.
    Jag har kunnat koppla boken till mitt forskande.

  2. Bra upplägg!
    Krister Hellbom, 20 januari 2024

    Gillar att boken börjar i närtid och går mot dåtid! Kryddningen av diverse relevant statistik med fördjupande analys av tidstypiska detaljer och trender är pricken över i:et

  3. Sveriges historia för släktforskare
    Elins matte, 18 februari 2023

    Svåröverskådlig, bättre register önskvärt. Om man använda den som en uppslagsbok är det svåtr att hitta det man söker. Författarna använder svåra ord utan att direkt förklara dem.

Visa alla 3 recensioner