Format
Häftad
Språk
Svenska
Serie
Input
Antal sidor
152
Utgivningsdatum
2015-08-21
Upplaga
1
Förlag
Natur & Kultur Läromedel och Akademi
Medarbetare
Dolmark, Anita (form)
Dimensioner
240 x 190 x 10 mm
Vikt
372 g
SAB
Eabx
ISBN
9789127442658

Surfplatta i undervisningen

Häftad,  Svenska, 2015-08-21
412
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Boken består av två delar. Del 1 behandlar lärande och vilka drivkrafter som skapar en bra lärmiljö för elever. Här ges exempel på metoder och arbetssätt i det digitala klassrummet. Författarna tar också upp sju kärnkompetenser som de anser är viktiga att känna till och som är kopplade till digitalt arbete på olika sätt.

Del 2 visar konkret hur du kommer igång med att arbeta med surfplattan i klassrummet. Här beskrivs fem inspirerande arbetsområden fyllda med exempel på hur surfplattan kan integreras i undervisningen. Här finns också kunskapskrav kopplade till olika ämnen och arbetsområden.

De fem arbetsområdena är:

1) Framtidens stad
2) Dokumentärfilm
3) Homo digitalis
4) Det var en gång...
5) I kärlekens fotspår

I slutet av varje temaområde finns en QR-kod som kan scannas för att ta del av extramaterial på vår webb (kopieringsunderlag).

Om författarna

Camilla Askebäck Diaz och Lena Gällhagen är lärare som också föreläser om hur modern teknik kan användas för att skapa lust att lära samt som ett pedagogiskt verktyg.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Surfplatta i undervisningen
  2. +
  3. Koden till tonårshjärnan : konsten att förstå sig på tonåringen och få en bättre relation och dialog

De som köpt den här boken har ofta också köpt Koden till tonårshjärnan : konsten att förstå s... av Lena Skogholm (inbunden).

Köp båda 2 för 601 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av författarna