Känn igen 25 myror och andra småkryp (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Känn igen 25 (del 10)
Läsålder
3-6 år
Antal sidor
27
Utgivningsdatum
2013-04-11
Upplaga
1
Förlag
Rabén & Sjögren
Illustratör/Fotograf
Björn Bergenholtz
Dimensioner
195 x 185 x 7 mm
Vikt
200 g
SAB
uUgjb
ISBN
9789129687019

Känn igen 25 myror och andra småkryp

(18 röster)  |   Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2013-04-11
156
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
I den här boken får du tips av Björn Bergenholtz hur man känner igen 25 olika småkryp. I korta texter och med tydliga bilder förklarar han hur man kan se skillnad på en skogsmyra och en hästmyra. Och vad som skiljer en gräshoppa från en vårtbitare. Även fästingar och bladlöss kan ju vara bra att känna igen! Eller ilskna rödmyror! Självklart finns nyckelpigan med, liksom guldbaggen och bärfisen. Dessutom får du veta vilken insekt som "spottar" i gräset. Eller vilken som älskar bajs.

Visste du att man kan se skillnad på honor och hanar av tvestjärt!? Och hur många ben har egentligen en tusenfoting? Vilket kryp är det som lyser som en liten ficklampa på natten?
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Känn igen 25 myror och andra småkryp
  2. +
  3. Vilda Barbro : livsviktiga fakta om bin och insekter

De som köpt den här boken har ofta också köpt Vilda Barbro : livsviktiga fakta om bin och ins... av Milena Bergquist (inbunden).

Köp båda 2 för 287 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Känn igen 25 myror och andra småkryp. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Bästa boken om insekter för barn
    Botilda, 27 april 2016

    Perfekt bok om insekter, tom fästingar finns med! Välgjorda bilder. Bästa boken om insekter för barn. Här kommer fem ord till.

  2. Mysig bok för krypälskare
    Ann Gydemo Ullvén (Karlstad), 14 september 2015

    Tydlig och enkel bok med lättförståeliga fakta om våra vanligaste småkryp. Perfekt för barn som är intresserade av djur och gillar att fånga småkryp.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Björn Bergenholtz