Första träningen (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
Joel spelar inneband (del 1)
Läsålder
6-9 år
Antal sidor
40
Utgivningsdatum
2014-01-15
Upplaga
1
Förlag
Rabén & Sjögren
Illustratör/Fotograf
Ingrid Flygare
Dimensioner
215 x 150 x 10 mm
Vikt
210 g
SAB
Hcf
ISBN
9789129689242

Första träningen

(7 röster)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2014-01-15

Slutsåld

Joel gillar sport, och nu ska han börja spela innebandy! Han har provat en massa olika sporter, men han har inte riktigt trivts med någon av dem: tennis var ensamt och ishockey var vingligt. Fotboll var roligt, men han fick nästan aldrig spela match, så nu spelar han bara på rasterna.

Det är lite nervöst att gå till den första träningen. De andra killarna i laget har spelat förra terminen också, och de verkar ha full koll på bollen. Joel får kämpa en del. Han dribblar, fintar och passar, och han lyckas till och med göra ett mål. Det här var ju riktigt roligt!

Joel spelar innebandy, som ingår i Lättläst-serien, är för alla sportälskare. Innebandy är i dag den näst största sporten i Sverige med många unga spelare runt om i landet. Berättelserna om Joel är charmiga vardagsäventyr som på pricken fångar känslan av nybörjarnerver, laganda och sportintresse. Lite text med läsvänlig typografi, varvat med pratbubblor med versal text, skapar roliga böcker som verkligen lockar till läsning!
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Första träningen. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Jättebra och läsvärd!
    karin nilsson, 25 april 2014

    En jättebra bok för dig som gillar innebandy. Fina bilder också! Jag kan verkligen rekommendera den till alla. Bra också som presentbok.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Åsa Oxenmyr