Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Serie
Martin Benner (del 3)
Utgivningsdatum
2025-03-10
Förlag
Bokförlaget Forum
Originaltitel
Henrys hemlighet
Dimensioner
30 x 140 x 210 mm
Vikt
520 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789137163482

Henrys hemlighet

Häftad,  Svenska, 2025-03-10
339
  • Skickas från oss inom 5-8 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 6 format & utgåvor
Advokaten Martin Benner älskar antikviteter. När hans vän Henry dör, får han ett erbjudande han inte kan motstå: att överta Henrys andel i en antikhandel i New York. Men lyckan blir kortvarig. Martin blir uppsökt av en man som hävdar att Henry inte alls dog av sin sjukdom, utan blev mördad. Samtidigt märker Martin att han är övervakad. Någon smyger kring hans hus på natten och lämnar avtryck i snön.

Snart tvingas Martin in i en febrig jakt på sanningen om Henry. Sökandet leder honom till en kyrka med för mycket makt och en antikhandel med dunkla affärsmetoder. Martin får allt svårare att skilja sanning från lögn och vän från fiende.

Vem var egentligen Henry Schiller? Och vad hände den dagen han dog?

Henrys hemlighet är en spännande och intrikat kriminalroman om hur spår från det förflutna inte går att gömma, men också en berättelse om familjelojaliteter och det svåra i att göra dem beständiga. Boken är en fristående fortsättning på romanerna Lotus blues och Mios blues.

Ljudboken och e-boken har funnits sedan 2019 och tidigare utkommit på annat förlag.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Henrys hemlighet
  2. +
  3. Lotus blues

De som köpt den här boken har ofta också köpt Lotus blues av Kristina Ohlsson (häftad).

Köp båda 2 för 678 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Kristina Ohlsson