I döda språks sällskap : en bok om väldigt gamla språk (hybridprodukt)
Format
Häftad
Språk
Svenska
Serie
WW POD
Antal sidor
263
Utgivningsdatum
2012-05-18
Förlag
Wahlström & Widstrand
Medarbetare
Westman, Malin (form)
Dimensioner
204 x 128 x 16 mm
Vikt
320 g
SAB
F.00
ISBN
9789146000921

I döda språks sällskap : en bok om väldigt gamla språk

(6 röster)  |   Läs 2 recensioner
Häftad,  Svenska, 2012-05-18
273
  • Skickas från oss inom 7-10 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Detta är en bok om väldigt gamla språk. Språk som inte kan användas för att upprätta några handelsavtal eller knyta affärskontakter, och med största sannolikhet inte heller för att få en dejt på någon bar någonstans i världen. Ändå finns det många människor för vilka dessa språk är i allra högsta grad levande och som har studerat dem och utforskat dem, näst intill fanatiskt.

I Ola Wikanders sällskap blir dessa språk nycklar till historien, till litteratur, filosofi och mytomspunna kulturer. Följ med honom på en resa genom årtusenden, hans fascination och nyfikenhet smittar! Läs och förundras över etruskiska inskrifter, över fornegyptiskans långa livstid. Få kunskap om hur det gick till när man återupplivade den döda hebreiskan, och lär dig hur man på sanskrit säger lotusögd på 64 olika sätt - utan att verka tjatig!

I döda språks sällskap (2006) nominerades till Augustpriset i klassen bästa facklitteratur.

Detta är en print-on-demand-utgåva. Läs mer på www.wwd.se/pod
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. I döda språks sällskap : en bok om väldigt gamla språk
  2. +
  3. Ugglor i mossen : tankar om idiom

De som köpt den här boken har ofta också köpt Ugglor i mossen : tankar om idiom av Horace Engdahl (inbunden).

Köp båda 2 för 362 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av I döda språks sällskap : en bok om väldigt gamla språk. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Avundas Wikander
    Siri Elisabet Olsson, 23 maj 2014

    Jag älskar nördiga böcker särskilt om de döda språken. Tänk att ha hela livet framför sig att grotta ner sig.

  2. En välskriven och intressant bok om ett antal utdöda...
    Ida I M K Dahlgren, 19 juli 2013

    En välskriven och intressant bok om ett antal utdöda språk, vad vi vet om dem och dem som talade dem. Ola Wikander är spränglärd, trots sin ungdom - han hade inte fyllt 30 när han skrev den - och uppenbart road av sitt ämne.

Visa alla 2 recensioner