-
Nja
Underhållande men inte så mycket mer. Det som kändes nytt och fräsch när boken kom är idag snarare uttjatat, exempelvis greppet att låta mördarens själv komma till tals i varannat kapitel och beskriva tortyren offren utsätts för.
-
Väl magstarkt
Hur mycket vidrigheter orkar man läsa? Den här deckaren innehåller detaljerade tortyrbeskrivningar som definitivt kan göra den vanliga läsaren sömnlös. Och då inte av spänningen utan av det motbjudande och fruktansvärt plågsamma i metoderna att mörda. Jag såg intervjun med författaren i Babel och beställde boken, men nej - för mig var det för sjukt och magstarkt.
-
Första Val McDermid
Bra intrig och oväntat slut. Jag har läst fjärde boken som var helt kanon! Denna var också bra. Jag skall läsa nr två och tre
-
måste läsas
Älskar verkligen hela serien, dom bästa deckar böcker jag har läst!
Dom bästa person beskrivningarna och dom läskigaste morden, Man har svårt att lägga ifrån sig böckerna...
-
Spännande hela tiden
Jag gillar verkligen Val McDermids deckare välskrivet spännande och bra porträttgalleri ... dessutom lär jag mig mer om Storbrittanien rekommenderar med nöje