Pick up : en romantisk komedi (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
352
Utgivningsdatum
2010-03-05
Upplaga
1
Förlag
Alfabeta
Dimensioner
215 x 146 x 30 mm
Vikt
519 g
SAB
Hc
ISBN
9789150112122
Pick up : en romantisk komedi (inbunden)

Pick up : en romantisk komedi

(2 röster)  |  Läs 2 recensioner
Inbunden Svenska, 2010-03-05
199
  • Skickas inom 2-5 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Läs ett provkapitel här>>

Kvinnor har inte varit ett lätt kapitel för 32-årige Pelle Svärd. Efter ett svidande kärleksnederlag på gymnasiet har han knappt varit i närheten av en kvinna. Men så en dag råkar han komma in på sajten Charismatic Seduction. De har kurser, så kallade bootcamps, där de i Neil Strauss anda lär killar hemliga men enkla knep för att få kvinnor på fall. Pelle anmäler sig, träffar ledaren Spearhead och blir dennes särskilda favorit.
Någon tid efter kursen är det dags för en vältränad och coolt friserad Pelle att med ny klädstil och färgade linser bege sig ut i det nattliga vimlet som Pick Up-artist. Och just som det är tänkt att han ska "sarga" - få kvinnor på fall - drabbas han av one-itis: det vill säga blivit kär.
Eva Dozzis nya roman är en både rolig och tragisk historia om att dribbla bort sig i sökandet efter sin manlighet.
Stockholmaren Eva Dozzi debuterade 2008 med den uppmärksammade romanen "Jävla John".

PRESSRÖSTER OM JÄVLA JOHN:

" ...en väldigt rolig bok, en fantastisk fantasi över 60-talet!" Go kväll, SVT

" ... en välskriven debut med bra driv i berättarsteget och stor närvarokänsla." Dagens Arbete
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Pick up : en romantisk komedi
  2. +
  3. Sista spiken : en skruvad romantisk komedi

De som köpt den här boken har ofta också köpt Sista spiken : en skruvad romantisk komedi av Eva Dozzi (inbunden).

Köp båda 2 för 408 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Pick up : en romantisk komedi. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. En härlig kärleksroman med mycket humor
    Kristina Simar, 19 juli 2010

    En underbar komisk roman av Eva Dozzi igen. Jag tyckte väldigt mycket om hennes första bok Jävla John. Hon skriver på ett glänsande sätt och med mycket humor. Hon beskriver personer och miljöer på ett strålande sätt. Boken är givetvis en sträckläsarbok. Jag ville hela tiden veta hur det skulle gå i Pelle och Astruds liv. Boken är även skriven med mycket charm och värme. En bok som jag rekommenderar nu som sommarläsning.

  2. Mycket underhållande
    Antares (Stockholm), 22 mars 2010

    Jag älskade författarens första bok Jävla John och denna kommer inte långt efter. Det handlar om raggningssekter i Spelets anda, och där skolas män till alfahannar som ska lägga ned brudar på löpande band. Man skäms en aning för att vara man faktiskt. Man får skratta, men sätter skrattet i halsen ibland. Man får t o m gråta en skvätt - motvilligt, eftersom man är man. Men framför allt måste man vända blad tills boken är slut. En total bladvändare utan mord är inte illa!

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Eva Dozzi