Petit, monstret (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Läsålder
3-6 år
Utgivningsdatum
2013-05-20
Upplaga
1
Utmärkelser
Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne
Förlag
Alfabeta
Översättare
Annakarin Thorburn
Originaltitel
Petit, el monstruo
Dimensioner
208 x 208 x 9 mm
Vikt
289 g
SAB
Hcf
ISBN
9789150116090

Petit, monstret

av Isol
(6 röster)  |   Läs 2 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2013-05-20

Slutsåld

Världen är ett mysterium för Petit och han blir förvirrad när han försöker förstå den.
Petit är en snäll kille när han leker med sin hund, men han är en dum kille när han drar tjejerna i håret. Han kan vara väldigt snäll mot sin morfar, men jättedum mot duvorna. Han är dum när han hittar på lögner, men snäll när han hittar på sagor.
Hur kan en så snäll kille göra så dumma saker, frågar hans mamma? Petit vet inte vad han ska svara.
Petit, monstret är en humoristisk och mycket insiktsfull bilderbok om en liten pojkes försök att komma underfund med hur världen fungerar.
Den första boken på svenska skriven och illustrerad av Isol, som tilldelades Litteraturpriset till Astrid Lindgrens minne 2013.

"Med ett rättframt och energiskt sprudlande bildspråk lägger Isol upp nyans efter nyans från vår emotionella palett. Isol bildsätter det som annars sällan låter sig gestaltas, nämligen konturerna av våra tankar." Pia Huss, Dagens Nyheter
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Petit, monstret. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. En bok som visar som det är, inte bara sockersöt...
    Kerstin Gevert, 20 juli 2013

    En bok som visar som det är, inte bara sockersöt snällhet utan också frustration. En bok som kan vara till hjälp när vuxna handleder barn att uttrycka negativa känslor på ett socialt accepterat sätt.

  2. En bok fylld av sparsmakade små konstverk på varje...
    Kerstins mormor, 2 juli 2013

    En bok fylld av sparsmakade små konstverk på varje sida. Isol sätter bild på alla sorters känslor med skicklighet och humor. En tröst för en fyraåring med svallande känslor. Boken blev en klar favorit.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Isol