-
En SÅ bra bok om Endo!
Älskade denna boken för det var med olikas stories hur de har minskat sina smärtor, allt från preventinmedel till mer naturligare väg!
-
Måsteläsning!
En pedagogisk bok som många borde läsa! Har lärt mig oerhört mycket om min sjukdom genom denna bok. Tack så mycket, Hulda!
-
Mycket bra
Bra information, lättläst och lätt att ta till sig. Bra både för de med diagnosen och för anhörig för att få bättre förståelse.
-
Endometrios
Som om jag skulle beskrivit mig själv å detta hevlete...förstår bättre nu hur alla mina diagnoser uppstått...å inflammation känsla i kroppen allt jämt...
-
Viktig bok!
En välskriven, viktig bok som alla som kommer i kontakt med tonårstjejer bör läsa. Sprid den på skolor och inom sjukvård.
-
Mycket bra bok.
Alla skulle behöva läsa denna boken. Den är super bra. Då kanske fler hade haft förståelse för oss med endo
-
Informativ & Välskriven
Mycket bra, informativ och välskriven bok. Den vänder sig både till oss som är drabbade av sjukdomen, men även till våra anhöriga och alla andra i vår omgivning.
Jag hoppas också att läkare och annan vårdpersonal vill ta sig tid att läsa för att tidigare kunna känna igen symptom och sätta in behandling. Det ska inte ta 8 år för att få diagnos, och absolut inte 27!
-
Verklighet
Mig veteligen är denna bok den första på svenska som beskriver en verklighet av att vara drabbad av Endometrios. Toppen! Vi är många här ute som är drabbade och nu finns en bok som man kan be sina vänner och anhöriga läsa för att öka förståelsen för oss. Och det viktigaste av allt: vårdpersonal, läs!