Bröllopsmordet i Cornwall (häftad)
Format
Häftad (Danskt band)
Språk
Svenska
Serie
Mat och mord i Cornwall (del 1)
Antal sidor
249
Utgivningsdatum
2024-08-15
Upplaga
1
Förlag
HarperCollins Nordic
Översättare
Jesper Larsson
Originalspråk
Engelska
Originaltitel
The Cornish Wedding Murder
Dimensioner
211 x 137 x 17 mm
Vikt
247 g
SAB
Hcee.01
ISBN
9789150978988

Bröllopsmordet i Cornwall

(8 röster)  |   Läs 2 recensioner
Häftad,  Svenska, 2024-08-15
177

10% rabatt på allt vid köp från 299 kr med kod LUCIA25

Gäller t.o.m. 15 december. Villkor

  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Bröllopsmordet i Cornwall Kan levereras innan julafton!
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
En oinbjuden gäst, en försvunnen brud och en före detta polis som inte kan låta bli att lägga näsan lite i blöt.

Jodie "Nosey" Parker har lämnat polisjobbet i London och en irriterande exmake för att finna lugnet i sin hemby i Cornwall. Dessutom ska hon få tid att ägna sig åt sin dotter och sin passion: matlagning.

Hon startar en cateringfirma och första jobbet hon får blir ett bröllop, och inte vilket som helst. Det visar sig att brudgummen är Jodies gamla pojkvän. När bruden plötsligt försvinner kan Jodie inte hålla sig borta från utredningen - och hon inser snart att livet på landsbygden kanske inte är så pittoreskt som hon minns.

Bröllopsmordet i Cornwall är den första delen i mysdeckarserien Mat och mord i Cornwall, som bjuder på lagom spänning, lite recept och mysiga miljöer.

"Ett perfekt sällskap för semesterläsaren som vill underhållas av en deckare men slippa allt för makabra rysligheter. Helhetsbetyg: 4" Anna Thurfjell, BTJ-häftet

"Trevlig läsning, en riktig mysdeckare med pusselinslag." Leif-Rune Strandell, DAST Magazine

Fiona Leitch är författare, tedrickare och kattslav. Hon gillar att bjuda läsaren på lyckliga slut (dock inte för offret, så klart), en nypa romantik och en och annan lökig ordvits.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Bröllopsmordet i Cornwall
  2. +
  3. Festivalmordet i Cornwall

De som köpt den här boken har ofta också köpt Festivalmordet i Cornwall av Fiona Leitch (häftad).

Köp båda 2 för 346 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Bröllopsmordet i Cornwall. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Lättsam och spännade
    Anne W, 24 september 2025

    En lättsam och samtidigt spännande bok med humor. Det gick inte att förutsäga vem den skyldige var innan det avslöjades i slutet och det var inte vad man trodde. Jag ser fram emot att läsa nästa bok i serien.

  2. Mysdeckare med personlighet
    Maria Rehnberg, 21 juli 2025

    En härlig blandning av mat (med recept och metod), detektivarbete och viss del romantik som passar utmärkt till semesterläsningen! Lättläst och okomplicerad för lata dagar.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Fiona Leitch