Yoga, tantra och meditation i min vardag (häftad)
Format
Häftad
Språk
Svenska
Antal sidor
128
Utgivningsdatum
2006-04-01
Upplaga
1
Förlag
Förlaget Bindu
Översättare
Mira, Bo Franzén, Swami Janakananda
Dimensioner
250 x 210 x 10 mm
Vikt
410 g
SAB
Dbdde,Rai
ISBN
9789163171550

Yoga, tantra och meditation i min vardag

(17 röster)  |   Läs 6 recensioner
Häftad,  Svenska, 2006-04-01
193
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Klassikern bland yogaböcker. Grundad på en gedigen kunskap om människans natur, som inte är begränsad till någon speciell ålder, livsstil eller nationalitet. Steg-för-steg instruktionerna gör det enkelt för dig som nybörjare att komma igång med yoga. För den erfarna yogautövaren innehåller boken både praktiska och teoretiska fördjupningsavsnitt.

"Av fyra bra yogaböcker jag läst är det här den bästa"
- Siftidningen

Yoga, tantra och meditation i min vardag berör:
o Fysisk yoga
o Andningsövningar
o Djupavspänning
o Meditation
o Koncentration
o Reningstekniker
o Tantra
o Chakra och Kundalini
o Yogatraditionens ursprung
o ...och mycket mer.

"Jag älskar denna bok! Den ger en seriös och traditionell, och samtidigt ren, ärlig, lätt och hjärtfull ingångsvinkel till yogan. Den lägger vikt vid det andliga i yogan och ändå är sättet att undervisa mycket jordnära, och jag är glad att det blev min ingång till yoga. Jag kan starkt rekommendera denna bok till alla som är intresserade av yoga. Oberoende av om du är nybörjare eller avancerad kommer du att finna något i den som inspirerar dig och hjälper dig att gå vidare!"
- Siri Kalla

Swami Janakananda skrev denna bok för att ge dig möjlighet att skapa en stark och smidig kropp och ett fritt och kreativt sinne - och finna lugnet i dig själv. Du blir medveten om ditt livsmönster och skapar ett fundament för självförtroende och inre tillfredsställelse. Genom att stärka din förmåga att slappna av och ge dig hän till livet, och upprätthålla en hög energinivå, får ditt liv en ny kvalitet.

Följer man bokens vägledning kan man själv sammanställa sitt program med yogaövningar och meditation, så att det passar in i ens vardag. Illustrationerna, som är en viktig del av boken, gör det lätt att lära sakerna. De visar yogaställningar, andningsövningar och de sexuella tantriska ställningarna. Och som en extra bonus får du en förståelse av vad yoga egentligen handlar om.

"Med Swami Janakananda Saraswati har Väst fått en lärare som förmår att förbinda tusentals års gammal vetenskap med ett verklighetsnära kreativt liv för människor. Denna bok är en milstolpe i europeisk kultur."
- Bent Keutmann

Boken är en av vår tids mest utbredda yogaböcker och den yogabok som funnits i handeln under längst tid i Sverige. Den är ett uppslagsverk som du kan vända dig till i livets alla skeden. Den innehåller mer än 200 bilder och illustrationer. Utgiven på flera språk.

Swami Janakananda är grundaren av Skandinavisk Yoga och Meditationsskola. Han lägger särskild vikt vid yogans vitaliserande, stressreducerande och andliga kärna. Genom sin djupgående undervisning i meditation, yoga, Kriya yoga, andningsövningar och yoga nidra bidrar han till att bevara den autentiska yogatraditionen. Han är känd för CD:n Upplev Yoga Nidra och boken En djupare yoga och Yoga Nidra. Genom dessa verk och med sin undervisning på Internationella Håå Retreat Center i Småland har han inspirerat tusentals människor från hela världen att lära känna sig själva och leva ett kreativt och harmoniskt liv.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Yoga, tantra och meditation i min vardag
  2. +
  3. Upplev Yoga Nidra : vägledd djupavspänning (Remastrad)

De som köpt den här boken har ofta också köpt Upplev Yoga Nidra : vägledd djupavspänning (Rem... av Swami Janakananda Saraswati (cd standard audio format).

Köp båda 2 för 335 kr

Kundrecensioner

Det finns 6 recensioner av Yoga, tantra och meditation i min vardag. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Använt mig av boken i snart 20 år
    Maria Johnsson, 21 februari 2022

    Har mängder av böcker i ämnet. Denna bok återvänder jag till igen och igen. Bredden och djupet av kunskapen när jag utför övningarna fortsätter att överraska och fördjupa. Denna gång köpt i gåva till min yogaelev.
    Namaste

  2. Det bästa man kan köpa
    Edie Om, 22 mars 2017

    Bokstavligen en praktisk bok. I en lagom form, varken för lite eller för mycket, tillräckligt för att inspirera till en ny livsvana. Också en bok som man kan återvända till i alla livsfaser. Varmt rekommenderat!

  3. Ett måste
    Gina Maria Karlsson, 7 mars 2017

    Boken är en av bästa om yoga skrivet av Håå anläggare som vet vad en yoga elev borde kunna. Läs och njut.

  4. Många bra program
    Bokmalen, 29 oktober 2014

    Många bra övningar. Lite förvirrande dock att några positioner fått namn som avviker från de gängse beteckningarna. Exempelvis kallas det som vanligen kallas för Hunden i stället för Berget (vilket ju i sin tur oftast betecknar en upprättstående position som inleder solhälsningen).

  5. Utmärkt bok om de olika delarna av yoga....
    Anna, 2 januari 2014

    Utmärkt bok om de olika delarna av yoga. Instruktionerna är lätta att följa. Författaren är Swami som är verksam i Sverige.

  6. Den mest instruktiva yogaboken som finns på svenska...
    Michael Johansson, 10 juni 2013

    Den mest instruktiva yogaboken som finns på svenska enligt vad jag känner till och mycket användbar för både nybörjare och avancerade yogautövare

Visa alla 6 recensioner

Fler böcker av Swami Janakananda Saraswati