Fler böcker inom
Format
CD standard audio format
Språk
Svenska
Inläsare
Björn Granath
Utgivningsdatum
2009-09-09
Upplaga
1
Förlag
Piratförlaget
Dimensioner
130 x 130 x 40 mm
Vikt
300 g
SAB
Hc/LC
ISBN
9789164221827

Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann

(23 röster)  |   Läs 5 recensioner
CD standard audio format,  Svenska, 2009-09-09

Slutsåld

Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Efter ett långt och synnerligen händelserikt liv hamnar Allan Karlsson på det äldrehem han tänker ska bli hans sista anhalt på jorden. Problemet är bara att hälsan vägrar ge vika, och en dag bär det sig inte bättre än att det är dags för honom att fylla tresiffrigt. Pompa och ståt väntar, med kommunalråd och lokaltidning på plats. Ett spektakel så oönskat av Allan att han i stället kliver ut genom fönstret. Därmed är han på rymmen från sitt eget födelsedagskalas. I hastigheten råkar Allan få med sig en väska som han bara skulle vakta ett slag och strax har han både tjuvar och poliser efter sig. Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann handlar om en månadslång jakt genom Sverige på Allan och hans nyfunna vänner. Men boken är också en resa genom 1900-talet - den oändligt sorglöse Allan Karlssons livsresa. Hur kommer det sig egentligen att Allan äter middag med blivande presidenten Truman? Och får lift med förre premiärministern Churchill? Och åker flodbåt med ordförande Maos unga hustru? Eller för den delen att han tillbringar flera månader med att vandra över Himalaya? Trots att Allan är fullständigt ointresserad av politik och religion tycks han ha påverkat de flesta av det förra seklets stora händelser i världen. I hundra år gjorde Allan Karlsson världen osäker, bara genom att vara. Och nu är han lös igen. Jonas Jonasson är född och uppvuxen i småländska Växjö. Efter språkstudier i Göteborg blev han journalist; först på Smålandsposten, därpå Expressen. Så startade han egen konsultverksamhet följt av medieföretaget OTW. Men efter 20 år med tidning, TV och kommunikation ryckte han upp sig själv med rötterna. Han sålde allt han ägde och sade upp sig. Nu bor han i stället i den schweiziska kantonen Ticino, 80 meter från Italien. Där, med utsikt över Luganosjön, skriver han på sin andra roman.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 5 recensioner av Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann. Sätt ditt betyg »
  1. Denna boken är ju helt underbar, har lyssnat på den...
    B e N , 11 juni 2013

    Denna boken är ju helt underbar, har lyssnat på den flera gånger. Bl. a. på playan på Kanarieöarna. Man skrattar verkligen, sedan har författaren fått med Ett hotell som ligger i min hemstad. Det var lite kul... Det skall ju tydligen bli film av denna. Den måsta man ju bara se.

  2. Läste boken för något år sedan Fyndigt och roligt...
    Torbjörn Arvidsson, 20 maj 2013

    Läste boken för något år sedan Fyndigt och roligt komponerad handling . Läste den i stort sett i en följd. Vid detta tillfälle beställde jag ljudboken som present.

  3. lite väl mycket
    iamot, 4 maj 2010

    Jag lyssnade på den här boken under stigande irritation, ändå kunde jag inte sluta, kunde inte låta bli att höra ännu några rent sanslösa saker som huvudpersonen hade gjort under sitt liv. Men det blir lite mycket av det goda i längden. Det enda som saknas är att han gör vatten av vin, flyger till månen på en självtillverkad raket eller hittar ungdomens källa, bygger världens högsta hus med en hand, etc. Men författaren har i alla fall läst på om olika notabiliteters öden under förra seklet, ... Läs hela recensionen

  4. wow
    Ulla, 15 oktober 2009

    En fantastisk historia som griper tag direkt. Så detaljerat och spännande till tusen. Rekommenderas varmt!

  5. Ett guldkorn
    cd boklyssnarproffs, 11 oktober 2009

    En mycket välskriven, underhållande, och rolig bok som håller ihop, från första till sista spåret. En Forest Gump historia i svensk tappning. Ett extra plus till uppläsaren Björn Granath.

    Nu väntar jag med spänning på nästa bok av Jonas Jonasson

Visa alla 5 recensioner

Fler böcker av Jonas Jonasson

Bokvideo