-
Otroligt intressant livshistoria!
Jag visste ju att Johnny Bode var en kontroversiell figur, men jag hade ingen aning om att det var i den här omfattningen! Det borde verkligen göras en spelfilm om hans liv. Som jag läste någonstans, så hade Henrik Dorsin varit perfekt i rollen som Bode. Mycket bra uppläst av Tomas Bolme.
-
Lättlyssnat, underhållande.
Jag har tidigare försökt att läsa (med öronen) boken om Haijby-affären av samma författarpar men den avbröt jag då den kändes alltför fantasifullt skriven. Här har dock författarna hittat rätt ton i skildringen och man rycks med i Bodes fascinerande livsöde. Tomas Bolmes inläsning är bra och han lyckas i mina öron slå an precis rätt ton för en bok i den här genren.
-
Välskriven
Både rolig välskriven och tragisk . Bra uppläst av Bolme. Rekommenderas!
-
Strafflös
Underhållande, ett skrämmande dokument på svensk psykvård. Fint uppläst av T Bolme
-
En enastående bok om en enastående person
EwGw (Maury France),
27 september 2024
Jag uppskattar välskrivna romaner med verklighetsbakgrund, som den här. Beundrar allt researcharbete som måste ha lagts ner, liksom Tomas Bolmes hängivna uppläsning.