Midnattsrosen (pocket)
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
586
Utgivningsdatum
2018-01-11
Förlag
Bazar Förlag
Översättare
Johanna Svartström
Originaltitel
Midnight Rose
Dimensioner
179 x 110 x 36 mm
Vikt
330 g
SAB
Hce
ISBN
9789170285097
Midnattsrosen (pocket)

Midnattsrosen

(29 röster)  |  Läs 2 recensioner
Pocket Svenska, 2018-01-11
55
Finns i lager! Skickas inom 1-2 vardagar.
Fri frakt inom Sverige över 149 kr för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
Med en del spökhistoria, en smula romantik, lite historiska vingslag och massor av familjedrama skapas en underbar berättelse ett säkert kort för fans av Kate Morton och Maeve Binchy. - Library Journal

Från författaren bakom romansviten De sju systrarna!

Elvaåriga Anahita, från en förnäm men fattig indisk familj, inleder en livslång vänskap med den viljestarka och bortskämda prinsessan Indira. Väninnan Anahita följer med Indira till England just innan första världskriget bryter ut. I England träffar hon Donald Astbury, motvillig arvinge till den avsides belägna herrgården Astbury, och hans intrigerande mor.

Nittio år senare möter vi den unga amerikanska filmstjärnan Rebecca Bradley. Hon har världen för sina fötter, men när hennes turbulenta förhållande med den lika välkände pojkvännen tar en oväntad vändning blir hon lättad när hon inser att hennes kommande filmroll, där hon spelar debutant på 20-talet, för henne långt från offentlighetens ljus till ett avlägset hörn av den engelska landsbygden. Strax efter att filmproduktionen startat på det nu förfallna Astbury Hall dyker Ari Malik, Anahitas barnbarn, oväntat upp, sökande efter svar från sin familjs förflutna. Han och Rebecca börjar tillsammans avslöja de hemligheter som hemsökt släkten

En mångfacetterad och filmisk berättelse fylld med oförglömliga karaktärer fångna i historiens svepande vingslag. Lucinda Rileys finaste stund!

En gripande berättelse om förlorad och återfunnen kärlek. - Booklist

Romantisk självsäkert blandas intriger med stora doser tragedi, en skurk som ur en saga och några oförutsägbara vändningar fängslande. - Kirkus Reviews

Lucinda Riley föddes på Irland och efter en tidig karriär som skådespelerska inom film, teater och tv skrev hon vid 24 års ålder sin första bok.
Hennes romaner har översatts till 34 språk och sålt över 8 miljoner exemplar över hela världen. Hon har legat på både New York Times och Sunday Times bästsäljarlistor. Romansviten De sju systrarna har gjort stor succé i samtliga länder den getts ut i, och ligger högt på bästsäljarlistorna. En tv-serie baserad på böckerna är planerad.

Lucinda bor med sin man och deras fyra barn vid North Norfolk-kusten i England och i West Cork på Irland.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Midnattsrosen
  2. +
  3. De sju systrarna : Maias historia

De som köpt den här boken har ofta också köpt De sju systrarna : Maias historia av Lucinda Riley (pocket).

Köp båda 2 för 110 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Midnattsrosen. Har du också läst boken? Sätt ditt betyg »
  1. Verkligen spännande..
    Kerstin Hägg, 18 december 2018

    Jag var nyfiken på denna boken eftersom jag ÄLSKAR Sju systrar böckerna..gillar Lucinda Rileys sätt att berätta. Blev absolut inte besviken...denna boken rekommenderas varmt..

  2. Svårt att släppa boken
    ninna lundstedt, 20 april 2018

    En spännande bok med många beskrivningar från främmande miljöer och en handling, som sträcker sig över flera tidsåldrar. Hade svårt att släppa boken , men eftersom den var så innehållsrik så varade den några dagar , njöt av varje lässtund.Skulle önska flera böcker av denna författare.

Visa alla 2 recensioner

Bloggat om Midnattsrosen