Upplysningens dialektik (häftad)
Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Antal sidor
296
Utgivningsdatum
2012-02-05
Förlag
Bokförlaget Daidalos
Översättare
Lars Bjurman, Carl-Henning Wijkmark
Dimensioner
210 x 134 x 20 mm
Vikt
420 g
ISBN
9789171733627

Upplysningens dialektik

(10 röster)  |   Läs 2 recensioner
Häftad,  Svenska, 2012-02-05
231
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Upplysningens dialektik tillkom mot slutet av andra världskriget på den amerikanska västkusten där de tyska filosoferna Max Horkheimer (1895-1973) och Theodor W Adorno (1903-1969) levde i exil. Mot bakgrund av deras dubbla erfarenhet av nazismen och den amerikansk masskulturen utvecklar de en djupt pessimistisk tolkning av den västerländska kulturutvecklingen. Upplysningens löfte om ett utträde ur omyndighet har slagit om i ett blint instrumentellt förnuft och en lika blind underhållningsindustri. Det är en mörk bok om upplysningens självförstörelse - som samtidigt försöker håller hoppet vid liv. Upplysningens dialektik är ett av 1900-talets centrala civilisationskritiska verk och haft en stor betydelse för synen på det moderna projektet.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Upplysningens dialektik
  2. +
  3. Negativ dialektik

De som köpt den här boken har ofta också köpt Negativ dialektik av Theodor W Adorno (häftad).

Köp båda 2 för 440 kr

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Upplysningens dialektik. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Dyster eufori!
    Dr. Larson., 13 maj 2015

    Tysk filosofiklassiker, härligt cynisk, fragmentarisk, fläckvis svårbegriplig, svartsynt energisk och utomordentligt pessimistisk, en vacker ruin i västerlandets kultursskymning. Oumbärlig för grubblande, idisslande, tankebesvärade, ljusskygga, andligt lättretliga och grälsjuka bibliofiler med fäbless och läggning för en dyster eufori!

  2. En av de tyngsta klassikerna i tysk 1900-talsfilosofi....
    Per Erik Jansson, 11 juni 2013

    En av de tyngsta klassikerna i tysk 1900-talsfilosofi. Bör läsas av den bildningstörstige. Tål att läsas om. Ger tänkvärda perspektiv.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av författarna