Det radikala hoppet : om mod och mening i en kulturkollaps (häftad)
Format
Häftad (Danskt band)
Språk
Svenska
Antal sidor
238
Utgivningsdatum
2023-05-19
Förlag
Bokförlaget Daidalos
Översättare
Svenja Hums
Dimensioner
20 x 180 x 124 mm
Vikt
305 g
SAB
Dd
ISBN
9789171736710

Det radikala hoppet : om mod och mening i en kulturkollaps

(1 röst)
Häftad,  Svenska, 2023-05-19
219
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Vad skulle hända med oss om våra kollektiva livsvillkor förändrades drastiskt? Om de föreställningar, möjligheter och ritualer som strukturerar vår tillvaro tömdes på relevans eller till och med begriplighet och våra invanda liv blev mer eller mindre olevbara?

Filosofen Jonathan Lears essä "Det radikala hoppet" handlar om en sådan genomgripande social och kulturell omställning: kråkindianernas övergång från en nomadisk tillvaro som självständiga buffeljägare på prärien till jordbrukande reservatsinvånare i slutet på 1800-talet. I centrum för framställningen står den både principfaste och pragmatiske hövdingen Plenty Coups och hans försök att lotsa kråkindianerna genom den mest utmanande tiden i stammens historia.

Det radikala hoppet belyser samtidigt vår grundläggande "ontologiska sårbarhet" som människor och de utmaningar den sårbarheten kan ställa oss inför praktiskt och moraliskt, individuellt och kollektivt. För Lear förkroppsligar Plenty Coups ett "radikalt hopp" i sammanhanget: en tillit till någonting gott kan uppstå också ur omvälvningar som inte går att förutsäga eller överblicka.

Jonathan Lear är John U. Nef Distinguished Service Professor vid Committee on Social Thought och Department of Philosophy, University of Chicago.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Det radikala hoppet : om mod och mening i en kulturkollaps
  2. +
  3. Kyrkohistoria

De som köpt den här boken har ofta också köpt Kyrkohistoria av Eusebios Av Ceasarea (häftad).

Köp båda 2 för 477 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Jonathan Lear