Tålamodets sten (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
130
Utgivningsdatum
2010-07-12
Upplaga
1
Förlag
Leopard Förlag
Översättare
Åsa Larsson
Originaltitel
Syngué sabour
Dimensioner
175 x 140 x 10 mm
Vikt
90 g
SAB
Hce
ISBN
9789173432955

Tålamodets sten

(5 röster)  |   Läs 1 recension
Pocket,  Svenska, 2010-07-12
89
Tillfälligt slut – klicka "Bevaka" för att få ett mejl så fort boken går att köpa igen.
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
"Tålamodets sten, vinnare av det prestigefyllda franska Goncourtpriset, är en till synes enkel bok, skriven i en sparsam, poetisk stil. Men det är en rik läsning, delvis en allegori, delvis en berättelse om hämnd, delvis en utforskning av stolthet, kärlek, sex, äktenskap, krig. Det är utan tvekan en viktig och modig bok." - Khaled Hosseini, författare till Flyga drake och Tusen strålande solar

"Jag har i dessa spalter tidigare antytt mitt litterära ideal: Jag vill ha koncentration, förtätning och en framställning fri från pladder. Kammarspel som respekterar tidens, rummets och handlingens enhet. Nu har jag fått en sådan pärla i min hand. Den heter Tålamodets sten." - Anders Hjertén, Värmlands folkblad

"Det är inte så ofta man hittar nyöversatt fransk skönlitteratur. För att lyckas ta sig över alla murar in till svenska bokhandlar måste det vara inte bara bra, utan utomordentligt bra. Tålamodets sten är bättre ändå. Det är oerhört. Jag satt med andan i halsen över köksbordet och kunde inte slita mig. Drack inte ens upp kaffet. Det blev kallt i koppen. Och ändå lämnade jag som läsare aldrig rummet." - Maria Hamberg, Norrbottenskuriren "Det är innerligt, välskrivet, tätt, jag kan verkligen rekommendera den." - Elin Classon i P1 Kulturnytt

I ett krigshärjat land vakar en kvinna vid sin mans sjukbädd. Hon har övergivits av sina släktingar och måste ensam ta ansvar för sin totalförlamade make. Utanför deras hus pågår kriget för fullt, ständigt hörs explosioner och skrik. Kvinnans desperata böner ersätts gradvis av ett slags bekännelse. Nu när hennes make är oförmögen att svara vågar hon öppna sig och blotta känslor som varit inkapslade djupt inom henne. Hon vågar ge röst åt sin frustration och smärta och hon rasar mot förtrycket i samhället som omsluter henne.

Tålamodets sten är en förtätad roman, som 2008 belönades med Prix Goncourt, Frankrikes finaste litterära pris.

Atiq Rahimi,född 1962, kommer från Afghanistan och är både författare och filmskapare. Han lämnade sitt hemland 1984 och har sedan dess främst varit bosatt i Frankrike. Filmen Earth and Ashes baserad på hans roman Jord och aska (på svenska 2011) belönades vid filmfestivalen i Cannes 2004.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Tålamodets sten. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Drabbande bok som lämnar dig med spännande frågor.
    Milli Roos, 21 februari 2014

    En oerhört stark bok med fokus på både kvinnans utsatthet och styrka. Språket konstrateras mellan poetiska bilder och realistiska skildringar. Även om det var länge sedan jag läste boken återvänder jag till den mentalt, den skapar nyfikenhet på fortsatt läsning med denna del av världen i fokus.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Atiq Rahimi