- Format
- Kartonnage
- Språk
- Svenska
- Antal sidor
- 136
- Utgivningsdatum
- 2004-01-01
- Upplaga
- 1
- Förlag
- Bokförlaget Korpen
- Illustrationer
- ill.
- Dimensioner
- 225 x 140 x 15 mm
- Vikt
- SAB
- Ddc
- ISBN
- 9789173744096
- 275 g
Du kanske gillar
-
Jesus
Dick Harrison
HäftadHur låter åskan : förstudium till en vetenskapsteori
205- Finns i lager! Skickas inom 1-2 vardagar.
- Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Passar bra ihop
De som köpt den här boken har ofta också köpt Jag kan ha fel och andra visdomar från mitt liv... av Björn Natthiko Lindeblad, Caroline Bankler, Navid Modiri (pocket).
Köp båda 2 för 280 krKundrecensioner
Har du läst boken? Sätt ditt betyg »Fler böcker av Johan Asplund
-
Ord för ord : en polygraf
Johan Asplund
-
Avhandlingens språkdräkt
Johan Asplund
-
Om hälsningsceremonier, mikromakt och asocial pratsamhet
Johan Asplund
-
Om undran inför samhället
Johan Asplund
Övrig information
En mångfasetterad bok om alternativa och mer sammansatta sätt att förstå världen och om att riva befästa distinktioner av olika slag: mellan vetenskap och konst, mellan teoretisk och tillämpad forskning, mellan att förstå och att förklara.
Man kan läsa den med vetenskapsteoretiska utgångspunkter eller bara för den rikt varierande exempelsamlingens skull: en åskmaskin på Drottningholmsteatern, barns teckningar av regn, metaforer, synestetikers upplevelsevärldar. Det är en bok fylld av stora frågor som stimulerar, överraskar och aldrig riktigt lämnar läsaren i fred.