Lyckan i det lilla (inbunden)
Fler böcker inom
Format
CD-bok
Språk
Svenska
Inläsare
Ernst Kirchsteiger
Utgivningsdatum
2015-11-12
Förlag
Bonnier Audio
Medarbetare
Hanson, Kerstin (form)
Dimensioner
130 x 130 x 15 mm
Vikt
109 g
SAB
Dokb
ISBN
9789174333121

Lyckan i det lilla

(3 röster)  |   Läs 1 recension
CD-bok,  Svenska, 2015-11-12
235
  • Skickas från oss imorgon
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
I Lyckan i det lilla berättar den folkkära tv-personligheten Ernst Kirchsteiger om hur vi kan finna mer lycka i vardagen. Få kan som Ernst upptäcka det som är vackert, låta känslorna styra och få oss att må bra. I den här personliga tankeboken utvecklar han sin livsfilosofi. Med berättelser ur sitt eget liv delar han med sig av både ljus och mörker och ger sin syn på hur man skapar plats för mer kärlek, närvaro, lugn och lycka.En bok att inspireras av och hämta kraft ur. En bok som hjälper dig att hitta hem och bli mer nöjd med den du är. Om vikten av att försonas med döden, att vänta in sin själ och att uppleva livet med alla fem sinnen. Boken ger konkreta tips, till exempel vad det innebär att leva efter "korvkiosk-principen". Och att ha regelbundna utvecklingssamtal med sig själv och sin partner.Tänk efter! Att träna huvudet är viktigare än att träna kroppen, menar Ernst Kirchsteiger som sjunger långsamhetens lov på vägen mot ett mer harmoniskt och glädjefyllt liv. Sluta jaga. Var snäll mot dig själv. Världen går inte under om du inte gör allt idag.Lyckan i det lilla är en modern tankebok som får oss att reflektera över de val vi gör och hur vi lever våra liv. Boken innehåller också både nya och gamla Ernst-citat: "En vanlig sketen tisdag kan bli bra! Och alla kan bli en parabol för lycka!"
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Lyckan i det lilla
  2. +
  3. 6 minuter om dagen : dagbok för välbefinnande (naturfärgad)

De som köpt den här boken har ofta också köpt 6 minuter om dagen : dagbok för välbefinnande (... av Dominik Spenst (inbunden).

Köp båda 2 för 384 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Lyckan i det lilla. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Tack Ernst!
    Liza , 28 november 2015

    Behövs inte så många ord för att beskriva lyckokänslan av att lyssna på Ernst när han delar med sig av sitt liv, sina tankar och livsfilosofi. Lyckan att få känna igen sig i hans berättelse. Rekommenderar varmt att först lyssna på ljudboken för att ta in röst och nyanser för att sedan läsa boken. /EvaBritt i Axberg-Örebro.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av författarna