Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Surtanten Birgitta (del 1)
Läsålder
9-12 år
Antal sidor
217
Utgivningsdatum
2015-04-08
Förlag
Idus Förlag
Illustratör/Fotograf
Sara N Bergman
Dimensioner
210 x 145 x 15 mm
Vikt
267 g
SAB
Hcf
ISBN
9789175771786

Surtanten Birgitta och Lennart von Spetsnäsa

(7 röster)  |   Läs 3 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2015-04-08
198
  • Skickas från oss inom 5-8 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Surtanten Birgitta Svensson ogillar barn och gör allt för att undvika de fem grannbarnen på gården. En dag får hon deras fotboll i huvudet, tuppar av och blir sedan som förbytt. Plötsligt blir hon barnens bästa vän i kampen mot Lennart von Spetsnäsa, stadens fifflande och girige kommunalråd som inte vill satsa en krona på ungar. Han har ingen aning om vad en arg surtant och fem listiga barn kan ställa till med för bus för att få sin vilja fram.

En busig barn- och ungdomsbok för låg- och mellanstadieungar om otippad vänskap, att komma över rädslor och att det aldrig är för sent för någonting. Inte ens för att köra brandbil, bjuda fienden på mördarsniglar eller väcka en 50 år gammal kärlekshistoria.

För varje såld bok skänks fem kronor till Bris - barnens rätt i samhället.

"Det här är en bok jag ser fram emot att läsa för mina barnbarn. Härligt språk, underbar humor som lockar till många goa skratt. En bok som passar både barn och vuxna. Läs den!" Kim Kimselius, författare och bloggare
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Surtanten Birgitta och Lennart von Spetsnäsa
  2. +
  3. Surtanten Birgitta och rymdraketskuppen

De som köpt den här boken har ofta också köpt Surtanten Birgitta och rymdraketskuppen av Erika Svernström (inbunden).

Köp båda 2 för 407 kr

Kundrecensioner

Det finns 3 recensioner av Surtanten Birgitta och Lennart von Spetsnäsa. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Fantasktisk rolig bok
    M, 4 april 2017

    Rolig och spännande bok. Bra beskriven och tydliga karaktärer och handling. Den handlar om en sur tant som blir helt förbytt när en fotboll träffar henne i huvudet. Hon är på barnens sida och kämpar för att de ska få en lekfull plats i samhället. Men borgmästaren vill bara lägga alla pengar på stadens nya motorväg. Följ med henne och barnen på busiga äventyr när de kämpat för barnens rätt i samhället. Jag hoppas det kommer fler böcker om Birgitta.

  2. Urskön bok
    Fredrik W, 30 april 2015

    Boken är urskön och den första som fått mig att läsa på papper och inte bara läsplatta på flera år.
    Hoppas det blir fler i samma anda!

  3. Läs den!
    Musen Malla, 30 april 2015

    Både jag och barnen (7 och 11 år) skrattade så tårarna sprutade! Boken rekommenderas av oss alla! Och mitt i prick när 2015 är utsett till "tantens år". :-)

Visa alla 3 recensioner

Fler böcker av Erika Svernström