De mystiska stölderna (kartonnage)
Fler böcker inom
Format
E-bok
Filformat
PDF med vattenmärke (1.8 MB)
Om vattenmärkning
PDF-böcker lämpar sig inte för läsning på små skärmar, t ex mobiler.
Språk
Svenska
Serie
Sigge Snövall (del 3)
Läsålder
9-12 år
Utgivningsdatum
2017-09-19
Förlag
Idus förlag
ISBN
9789175775968

De mystiska stölderna E-bok

(1 röst)  |   Läs 1 recension
E-bok (PDF),  Svenska, 2017-09-19
79
Läs i Bokus Reader för iOS och Android
På Säbyskolan råder ett stilla lugn. Vaktmästaren Rego myser när han ser alla härliga barn leka på skolgården. Men så en dag händer något förfärligt.

Vaktmästarens plånbok försvinner spårlöst. Går det möjligen en ficktjuv lös? Ännu värre blir det när en lärare tappar bort sina nycklar och mystiska stölder börjar inträffa på skolan. Det finns inga tecken på inbrott, men ändå försvinner pengar, mobiltelefoner och datorer.
Det är någon som använder den försvunna nyckeln till att göra stölder. Frågan är vem?

Kriminalinspektör Stojanka Blanikov blir inkopplad på fallet, men lägger direkt ner det. Polisen har varken tid eller resurser att lösa ärendet. Som tur är finns Sigge Snövall, Säbyskolans egen skoldetektiv.

Följ med på ett nytt spännande äventyr, när Sigge Snövall med list och mod, löser fallet med de mystiska stölderna. Vem är tjuven?

Detta är Martin Friséns tredje bok i den spännande och humoristiska serien om Sigge Snövall, skoldetektiv.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av De mystiska stölderna. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Toppenbra högläsningsbok
    Helena, 22 december 2019

    Trevlig bok att läsa högt. Spännande och bra skriven. Bra språk och bra längd på kapitlen.Kluriga barn och härliga karaktärer.

Visa alla 1 recensioner