Den blå pelargonen (pocket)
Fler böcker inom
Format
E-bok
Filformat
EPUB med vattenmärke (0.2 MB)
Om vattenmärkning
Språk
Svenska
Utgivningsdatum
2015-09-15
Förlag
Novellix
Översättare
Helen Ljungmark
Illustratör/Fotograf
Sara R Acedo
ISBN
9789175890906

Den blå pelargonen E-bok

E-bok,  Svenska, 2015-09-15
19
Läs i Bokus Reader för iOS och Android
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
Kriminalförfattaren Agatha Christie är världsberömd för sina böcker, vilka har sålts i mer än tre miljarder exemplar. Den blå pelargonen är hämtad ur novellsamlingen Miss Marples mysterier (1932) och handlar om hur Christies omtyckta karaktär Miss Marple med is i magen löser ett till synes spöklikt mordmysterium. Novellen är nyöversatt av Helen Ljungmark.

"Om ni ville döda någon", hjälpte sir Henry henne på traven.
"Ja visst, ja. Om jag ville det skulle jag inte förlita mig på skräck. Jag vet att man läser om att folk dör av det, men det verkar vara mycket osäkert, och de mest nervösa människorna är mycket modigare än man egentligen tror att de är. Jag skulle förlita mig på någonting mer definitivt och säkert och planera det hela mycket noggrant."
"Miss Marple", sa sir Henry, "ni skrämmer mig. Jag hoppas att ni aldrig ska vilja röja mig ur vägen. Era planer skulle vara för bra."

Novellix ger ut noveller; nyskrivet och klassiker, en novell per bok. Läs mer på novellix.se.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Agatha Christie