Sommaren 1985 (pocket)
Fler böcker inom
Format
Pocket
Språk
Svenska
Antal sidor
2024
Utgivningsdatum
2024-04-08
Förlag
Ordfront förlag
Medarbetare
Jansson, Alexander (form)
Dimensioner
178 x 110 x 19 mm
Vikt
179 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789177753988

Sommaren 1985

(15 röster)  |   Läs 4 recensioner
Pocket,  Svenska, 2024-04-08
89
  • Skickas från oss idag.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Det var den sommaren. Sommaren 1985. Live Aid-sommaren.

På Särsö i Roslagens skärgård finns ett kompisgäng - fyra killar och tre tjejer som hängt ihop så länge de kan minnas. Sommaren 1985 har alla utom en fyllt fjorton år och relationerna börjar förändras.

För att visa sig tuffa inför tjejerna gör killarna en båtutflykt till den svårtillgängliga ön Svärtan. På en undangömd strand finner de något otroligt: en sjöjungfru. Inte Disneyvarianten utan en rätt otäck havsvarelse med mänskliga drag. Den är fastknuten och döende eftersom den inte kan ta sig ner till vattnet. Killarna beslutar sig för att ta med varelsen hem, där de gömmer den i ett vattenfyllt badkar i en sjöbod. Men snart visar det sig att sjöjungfrun har förmågor som verkar splittrande på gänget. Vad är den egentligen kapabel till och varför var den fastknuten?

Sommaren 1985 är en berättelse om att finna sin identitet i relation till andra, om kärlek och vänskap under formativa år. Det är också en nostalgitripp till 80-talet och en sirensång för spökena av flydda somrar.

""Sommaren 1985" av John Ajvide Lindqvist är en roman som utan att hymla korsbefruktar tv-serierna Vi på Saltkråkan och Stranger things. (...) en bok vars underliggande trauma, och fina relationsskildring av barn på den sårbara gränsen till vuxenlivet, dröjer sig kvar." BTJ, Johan Kennebjörk

""Sommaren 1985" är en tät roman, och en av John Ajvide Lindqvists allra bästa." Dagens Nyheter, Lotta Olsson

"Den stora behållningen i Ajvide Lindqvists författarskap har alltid varit personporträtten och skildringen av mänskliga relationer, vår längtan efter gemenskap och identitet. Och det finns nog ingen annan tid i en människas liv när den längtan är så tydlig, som under de första tonåren. Som det här gänget. (...) Det ger också en känsla av modern vandringssägen, nästan som en lång creepy pasta. Och som mysig sommarskräckroman räcker det fint." Norra Skåne, Lisa Marques Jagemark
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Sommaren 1985
  2. +
  3. Vänligheten

De som köpt den här boken har ofta också köpt Vänligheten av John Ajvide Lindqvist (pocket).

Köp båda 2 för 178 kr

Kundrecensioner

Det finns 4 recensioner av Sommaren 1985. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Läsvärd med ett par "men"
    David Danielsson, 17 september 2024

    Bra, även om vissa saker försvagar berättelsen. Berättaren Johannes syster Olivia känns något malplacerad av oklar anledning - för att skapa ett djup hos huvudkaraktären/förklara föräldrarnas bråk? Omnämns knappt. Några luckor utöver som borde ha fyllts i bättre. 3.8-ish/4. Rekommenderas dock.

  2. Ajvide är alltid fantastisk
    Angelica Klang, 23 juli 2024

    Kortfattat så är alltid Ajvides böcker fantastiska. Likaså Sommaren 1985. Älskar hans sätt att blanda skräck och livshistorier i svensk vardag.

  3. Så bra!
    Gullan, 3 juni 2024

    Jag har läst massor av böcker och har svårt att hitta något "extra". Ajvide överraskar med en spännande fantasy/reality-historia och har ett skriftspråk som verkligen tilltalar mig. Boken tog slut alltför fort.

  4. Klassisk Ajvide (men mindre otäck)
    Malin, 17 maj 2024

    Jag älskar nästan allt Ajvide har skrivit (bortsett från Verkligheten, som inte funkade för mig), denna är inte den bästa, men ändå både läsvärd och underhållande!

Visa alla 4 recensioner

Fler böcker av John Ajvide Lindqvist