Bokhandeln för ensamma hjärtan (pocket)
Format
Pocket
Språk
Svenska
Serie
Bokhandeln för ensamma hjärtan (del 1)
Antal sidor
352
Utgivningsdatum
2021-01-19
Förlag
Historiska Media
Översättare
Ingmar Wennerberg
Originaltitel
The Little Bookshop of Lonely Hearts
Dimensioner
178 x 110 x 23 mm
Vikt
188 g
SAB
Hce
ISBN
9789177891543
Bokhandeln för ensamma hjärtan (pocket)

Bokhandeln för ensamma hjärtan

(26 röster)  |  Läs 4 recensioner
Pocket Svenska, 2021-01-19
69
  • Fåtal ex i lager. Skickas inom 1-2 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 5 format & utgåvor
Härlig feelgood-roman i fantastisk Londonmiljö. Perfekt för bokälskaren och romantikern!

Kunderna sviker den lilla bokhandeln i Bloomsbury. När Posy Morland plötsligt ärver butiken tvingas hon slå igen sina älskade kärleksromaner och istället möta verkligheten. Eftersom Posy inte bara får ett sjunkande företag på halsen, utan också oönskad uppmärksamhet från Sebastian, blir livet en chockartad upplevelse.

Posys idé är att på ett halvår förvandla butiken till sina drömmars bokhandel: med hyllplan som bågnar av kärleksromaner. Men medan Posy och personalen kämpar blir Sebastian alltmer närvarande. Inte bara i verkligheten, utan också i Posys fantasier.

Bokhandeln för ensamma hjärtan är första delen i brittiska Annie Darlings romanserie i bokhandelsmiljö. Det är charmig och underhållande läsning, som kommer att vinna både obotliga romantikers och inbitna boknördars hjärtan. En perfekt bok för fans av Lucy Diamond och Jenny Colgan, där lycka sällan är längre än en sida bort...

Röster om boken:

»Bokhandeln för ensamma hjärtan är härlig underhållning och mycket romantisk. Boken känns som en given succé för alla läsare som önskar drömma sig bort ett tag. Här har ni vårens mysigaste bok!« Bloggen Fru E:s böcker

»Jag har plöjt den här boken en stunds verklighetsflykt av allra bästa sort. Lägger sig som bomull kring ett oroligt hjärta. Så romantisk och mysig.« Podcasten Alla på boken

»Det här är en charmig, romantisk och smått humoristisk berättelse som för tankarna till Jane Austen.« Villa Frejas blogg

»En va lskriven och rolig bok, med ma nga trevliga littera ra referenser.« BTJ

»Bokhandeln för ensamma hjärtan är oemotståndlig brittisk feelgood som träffar mitt i prick hos alla bokälskande anglofiler och en ny favorit att skriva upp på författarlistan.« Johannas Deckarhörna

»Vilken underbar bok! Jag bara älskar böcker om böcker. Gillar du Lucy Diamond och Jenny Colgan måste du läsa denna.« Netduvan

»... en charmig feelgood full med romantik, förvecklingar och förälskelse som är perfekt verklighetsflykt när den kalla verkligheten tränger på. Jag ser verkligen fram emot nästa del i serien!« Bokmysan

 
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Bokhandeln för ensamma hjärtan
  2. +
  3. Spirande kärlek i bokhandeln för ensamma hjärtan

De som köpt den här boken har ofta också köpt Spirande kärlek i bokhandeln för ensamma hjärtan av Annie Darling (pocket).

Köp båda 2 för 138 kr

Kundrecensioner

Det finns 4 recensioner av Bokhandeln för ensamma hjärtan. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Inte för mig
    Erika , 11 mars 2022

    Mysig atmosfär. Jag tyckte dock väldigt illa om den manliga huvudkaraktären vilket förstörde upplevelsen för mig.

  2. Förutsägbar och långsam
    Cissi, 29 mars 2021

    Jag tyckte boken var alldeles för förutsägbar i vad som skulle hända, och jag hoppade faktiskt över typ 100 sidor och ändå blev det precis som man trodde.

  3. Frustrerade känslor hos Posy
    Felicia, 25 mars 2021

    Tyvärr. Hade högre förväntningar. Hela boken väntade jag på att den skulle börja handla om det som titeln vittnar. Läs Frida Skybäck istället.

  4. Upplyftande i härlig miljö
    - (Timrå), 21 februari 2021

    När man älskar böcker med lyckliga slut och älskar miljön i en bokhandel, då kan inget gå fel. Jag älskade boken och kommer att köpa del 2 också.

Visa alla 4 recensioner

Fler böcker av Annie Darling