Trollkarlen (pocket)
Fler böcker inom
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (418.5 MB)
Språk
Svenska
Serie
Idun Lind (del 5)
Inläsare
Lo Kauppi
Utgivningsdatum
2025-07-30
Förlag
Bokförlaget Polaris
ISBN
9789177959120

Trollkarlen Ljudbok

(19 röster)  |   Läs 2 recensioner
Ljudbok,  Svenska, 2025-07-30

Styckköp

169

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
Ett badkar med frätande vätska placeras på Stadsteaterns stora scen. En skådespelerska försvinner och i hennes loge återfinns en häxhatt i miniatyr. När analyser av syran görs visar det sig att den innehåller spår av mänskligtblod.

Idun Lind är avstängd från sin tjänst vid grova brott, men dras ändå in i utredningen tillsammans med Calle Brandt och Tareq Shaheen. Snart står det klart att många fler från teaterbranschen befinner sig i stor fara och att gärningsmannen inte drar sig för att först driva sina offer till vansinne innan en våldsam död väntar dem.

Tjugofem år tidigare söker drygt tvåhundra ungdomar till Musikalhögskolans prestigefyllda utbildning. Av dessa antas de sex främsta. Under studieåren sammansvetsas de till en nära kompisgrupp. Men frågan är vad som väger tyngst vänskap eller konkurrens?

Trollkarlen är en kriminalroman som tar oss med bakom kulisserna i teatervärldens prestigefyllda rum. En värld där drömmar både kan infrias och krossas, och där gränserna för hur långt man är beredd att gå allt för ofta suddas ut. Det är den femte och sista boken om Idun Lind och hennes kollegor vid grova brott i Luleå.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av Trollkarlen. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Betyg: 5 av 5.
    Britt-Marie Kullin, 12 augusti 2025

    Betyg: 5 av 5.
    .
    Den här boken, Trollkarlen, är den femte delen i bokserien Idun Lind. Böckerna handlar om kriminalinspektör Idun Lind vid sektionen för grova brott i Umeå, och är skrivna av författaren Tina N Martin. Jag har läst även dom fyra tidigare böckerna i serien, och tyckt riktigt mycket om dom allihopa. Dom heter, i ordning, Befriaren, Åskmakaren, Sorgsystern, och Vindguden.
    .
    Och jag blev då inte besviken på den här boken, för den var precis lika bra som dom tid... Läs hela recensionen

  2. Bra start, seg avslutning
    Frida, 2 augusti 2025

    Startar lovande. Två tidsplan, spännande miljö. Intressanta karaktärer och väl berättat. Sen byggs det (som nästan alltid i "moderna" deckare) upp mot en action-final som möjligen hade funkat på film med är ENORMT trist att läsa. Final-twisten är platt och väntad.

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Tina N Martin