Historien om Sverige : från istiden till renässansen (inbunden) Spara 10%
Ingår i kampanjer:
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Serie
Historien om Sverige (del 1)
Antal sidor
302
Utgivningsdatum
2023-10-20
Förlag
Bonnier Fakta
Medarbetare
Wilsson, Eva (form)
Dimensioner
268 x 205 x 33 mm
Vikt
1244 g
SAB
Kc
ISBN
9789178875047
Historien om Sverige : från istiden till renässansen (inbunden)

Historien om Sverige : från istiden till renässansen

(4 röster)
Inbunden,  Svenska, 2023-10-20
295 329 Du sparar 34 kr!
  • Skickas från oss inom 1-2 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Historien om Sverige : från istiden till renässansen Kan levereras innan julafton
Här berättas första delen av Sveriges historia, från tiden då de första renjägarna kom hit söderifrån för 14 500 år sedan - fram till kampen om kronan, Stockholms blodbad och begravningen av Gustav Vasa i Uppsala domkyrka 1560.

Det är en fascinerande berättelse om jägare och bönder. Om klimatkatastrofer och överlevnad. Om skräckinjagande vikingar, långväga resor och handel. Om blodiga riter, kristendomens utbredning och nya samhällsstrukturer. Om digerdöden som tog en tredjedel av befolkningen; den fjärrskådande heliga Birgitta - och drottning Margareta som tillsammans med Erik av Pommern lade grunden till Kalmarunionen.

Andra delen utkommer i mars 2024. De två böckerna är en fördjupning av SVT:s serie "Historien om Sverige" och åskådliggör hur oerhört spännande vårt förflutna är.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Historien om Sverige : från istiden till renässansen
  2. +
  3. Vikingatider : när världen öppnades

De som köpt den här boken har ofta också köpt Vikingatider : när världen öppnades av Anna Lihammer, Ted Hesselbom (inbunden).

Köp båda 2 för 564 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av författarna