Flickan i backspegeln (inbunden)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
360
Utgivningsdatum
2020-05-27
Förlag
Modernista
Översättare
Lars Ahlström
Originaltitel
Girl in the Rearview Mirror
Dimensioner
217 x 145 x 28 mm
Vikt
534 g
SAB
Hce
ISBN
9789178930357
Flickan i backspegeln (inbunden)

Flickan i backspegeln

Inbunden Svenska, 2020-05-27
209
Finns i lager! Skickas inom 1-2 vardagar.
Fri frakt inom Sverige för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 1 format & utgåvor
Vald till en av Månadens böcker i bland annat Entertainment Weekly, New York Post och USA Today!

Finn Hunt vill till varje pris lämna sitt förflutna, och den hon en gång var, bakom sig. Men den förmögna familj hon börjar arbeta hos och den gassande solen i Phoenix, Arizona döljer mörka hemligheter - som samtidigt hotar att avslöja hennes egna...
Flickan i backspegeln är en psykologisk thriller om privilegier och makt, familj och plikt, ambition och medskyldighet - och om det förflutnas dragningskraft på nuet.

KELSEY RAE DIMBERG är en amerikansk författare, född i Seattle. Flickan i backspegeln är hennes första, hyllade spänningsroman.

 

»Hypnotiskt spännande thrillerdebut.« | Megan Abott

»En tidsenlig berättelse om hemligheter och makt. Ren modern noir.« | Flynn Berry, författare till Sargad
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Flickan i backspegeln
  2. +
  3. Mytomanen

De som köpt den här boken har ofta också köpt Mytomanen av Sofie Sarenbrant (inbunden).

Köp båda 2 för 408 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Kelsey Rae Dimberg

  • Girl In The Rearview Mirror

    Kelsey Rae Dimberg

    A family determined to keep their secrets and one young woman who may end up exposing them all. A pitch-perfect debut psychological suspense thriller, perfect for fans of Jane Harper, Gillian Flynn, Megan Abbott and Attica Locke.

Bloggat om Flickan i backspegeln