Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
200
Utgivningsdatum
2021-03-30
Förlag
Lind & Co
Översättare
Kristoffer Leandoer
Medarbetare
Graves, Emma (form)
Dimensioner
200 x 135 x 18 mm
Vikt
288 g
SAB
Hce
ISBN
9789179034580
De oskiljaktiga (inbunden)

De oskiljaktiga

(9 röster)  |  Läs 1 recension
Inbunden, Svenska, 2021-03-30
219

Just nu 12% rabatt på allt! Använd kod JUNI6

Handla för minst 299 kr, t.o.m. 7 juni. Villkor

  • Finns i lager! Skickas inom 1-3 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
De oskiljaktiga skildrar en passionerad vänskap mellan två rebelliska skolflickor. Den behärskade Sylvie (Simone de Beauvoir) blir omedelbart charmad av sin nya klasskamrat, den glada, intelligenta och vågade Andrée (Elisabeth "Zaza" Lacoin). Hon beundrar Andrée och gör allt för att bli vän med henne. Tillsammans växer de upp och befriar sig från samtidens kvävande konventioner och omgivningens förväntningar. De blir snart oskiljaktiga, tills den dag då Andrée går ett hemskt öde till mötes.

De oskiljaktiga ansågs alltför avslöjande och intim för att publiceras under författarens livstid. Den skrevs 1954, fem år efter utgivningen av Det andra könet. Manuskriptet återupptäcktes av Sylvie Le Bon de Beauvoir, Simones dotter, som även skrivit bokens förord. Berättelsen och bokens fotografier, anteckningar och brev gör publiceringen till en litterär händelse.

SIMONE DE BEAUVOIR (1908-1986) var en fransk Goncourtprisbelönt författare och filosof. Tillsammans med sin livskamrat Jean-Paul Sartre var hon en viktig företrädare för den franska existentialismen. Mest känd är hon för den feministiska klassikern Det andra könet.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. De oskiljaktiga
  2. +
  3. Introduktion till en tvetydighetens moral och andra texter

De som köpt den här boken har ofta också köpt Introduktion till en tvetydighetens moral och a... av Simone De Beauvoir, Anna Petronella Fredlund (inbunden).

Köp båda 2 för 411 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av De oskiljaktiga. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Ungdomlig och mycket fransk
    Anni, 23 maj 2022

    Jag tyckte om boken, som har en omisskännlig fransk framtoning, trots att jag läste den i svensk översättning. Det märks också att den är skriven av en ung författarinna. På svenska var den lättläst, men jag önskar att jag haft tillräckliga språkkunskaper för att kunna läsa den på originalspråk. Oerhört tragiskt slut.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Simone De Beauvoir