Fler böcker inom
Format
Kartonnage
Språk
Svenska
Läsålder
Unga vuxna
Antal sidor
71
Utgivningsdatum
2024-08-13
Upplaga
1
Förlag
Vilja förlag
Medarbetare
Sundberg, Maria
Dimensioner
181 x 131 x 10 mm
Vikt
148 g
SAB
Hc.01
ISBN
9789179497941

Allt jag inte är

Kartonnage,  Svenska, 2024-08-13
229

10% rabatt på allt med kod NYSTART26

Gäller t.o.m. 25 januari. Villkor.

  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
  • Ladda ned och lyssna i Bokus Reader.
    99
  • Ladda ned och läs i Bokus Reader.
    149
Visa alla 2 format & utgåvor
17-åriga Teo hatar sin kropp. Han är tunnast av alla i klassen och blir retad för att han är så spinkig. Om han bara såg ut som sin bästa vän Ali, som tar 100 kilo i bänkpress. Ett mystiskt budskap i en krossad spegel låter Teo önska sig vad han vill. Han önskar sig muskler, mycket muskler. Med hjälp av magiska tabletter och sprutor blir hans dröm sann, men snart börjar allt gå utför. Hur ska Teo komma ur mardrömmen han har hamnat i?

Allt jag inte är den andra boken i en serie lättlästa spänningsböcker som öppnar upp för samtal om psykisk hälsa. Tillsammans med böckernas huvudpersoner får läsaren upptäcka utmaningar, stress, ångest och vägen till ett bättre mående.

Allt jag inte är handlar om hur en desperat önskan om att se annorlunda ut kan leda till hemska konsekvenser. Är det värt att offra allt för en genväg till en perfekt kropp? Är utseendet det viktigaste av allt? Boken tar upp missbruk av anabola steroider och den lockelse som kan finnas i dopning, men också dopningens smärtsamma baksidor.

Ingrid Remvall har skrivit både för vuxna och barn. Inte bra nog är hennes första skönlitterära bok på Vilja förlag. I boken tar hon upp saker som går att diskutera i grupp eller fundera över enskilt, inte minst hur det är att må dåligt och hur vanligt det är.

Sagt om Inte bra nog:

Boken vänder sig till vuxna och ungdomar på väg in i vuxenlivet. Den tar upp teman som stress, ångest, höga krav och vikten av att våga lyssna till sig själv och kan med fördel läsas tillsammans i grupp då det finns flera intressanta teman att diskutera under och efter läsningen.

Carola Forslund, BTJ
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Allt jag inte är
  2. +
  3. Fångad av mörker

De som köpt den här boken har ofta också köpt Fångad av mörker av Ingrid Remvall (kartonnage).

Köp båda 2 för 458 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Ingrid Remvall