Familjerna Jansson och Yolmaz ska ha fredagsmys. I vanlig ordning är det barnen som axlar föräldrarollen medan deras knasiga föräldrar vänder upp och ner på huset. Plötsligt dyker den underliga mannen Baba Roine upp utanför dörren, barfota och med en handduk på huvudet, och samlar in pengar till sitt hem för föräldralösa apor.
Men det är något som inte stämmer med Roine. Medan föräldrarna vill sälja allt de äger för att hjälpa de stackars aporna börjar barnen fundera över vem han egentligen är ?
När Martin Widmark, författaren till LasseMajas detektivbyrå, skriver om den galet knasig familjen Jansson - där barn och vuxna har bytt roller med varandra - kan allting hända.
Den femte fristående delen om familjen Jansson bjuder på rolig igenkänning för alla i ett extra skruvat fredagsmys med Sveriges knäppaste familj!
Visa hela texten
Kundrecensioner
Det finns 2 recensioner av Ett helt vanligt fredagsmys med familjen Jansson. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den!
Sätt ditt betyg »
Boken är super mega dunder bra! Den är jätte rolig och hjälper ofta mig att somna, jag hade önskat att det skulle komma fler böcker om familjen Jansson!