Gömstället i Amsterdam (e-bok)
Fler böcker inom
Format
E-bok
Filformat
EPUB med vattenmärke (1.2 MB)
Om vattenmärkning
Språk
Svenska
Serie
Historieväktarna (del 2)
Läsålder
9-12 år
Inläsare
Dan Bratt
Utgivningsdatum
2021-11-08
Förlag
Tukan Förlag
ISBN
9789179859398

Gömstället i Amsterdam E-bok

(3 röster)  |   Läs 1 recension
E-bok,  Svenska, 2021-11-08

Styckköp

79

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Tänk om du kunde resa i tiden ... Milton och Iona beger sig till 40-talets Amsterdam, mitt under tyskarnas ockupation. De måste till varje pris rädda Miltons föräldrar och de andra tidsresenärerna, Örnarna, som har fastnat i olika århundraden under sina resor. Utan Milton och Ionas hjälp är de chanslösa. Under sitt sökande efter Örnarna blir Milton och Iona visade till en vind där de får bo tillfälligt. Det blir snart tydligt att vinden är ett gömställe för två judiska familjer. En av de gömda är ingen mindre än Anne Frank, vilket får Milton och Iona att ifrågasätta löftet om att inte ingripa i historien. Kommer de att kunna hjälpa alla som fastnat i tiden, och kan de rädda Anne Frank och familjerna utan att förändra historien? Gömstället i Amsterdam är den spännande fortsättningen på Uppdraget i London i trilogin Historieväktarna. Missa inte den sista och avslutande delen i serien, Flykten från Budapest.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Gömstället i Amsterdam. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Älskar boken
    -, 27 oktober 2024

    Som ett barn som inte gillar att läsa eller lyssna på böcker så säger det ju mycket att jag faktiskt fastnade för den har läst och lyssnat på den typ tusen gånger och den har bildat intressen för mig i andra världskriget och anne franks dagbok

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av författarna