-
Tråkig bok
Jag är ledsen, men jag gillade inte alls denna boken. Jag fångades aldrig av berättelsen och jag tyckte inte om språket. För mig blev karaktärerna väldigt platta och intetsägande.
-
Gripande och finstämd
Lotta har lämnat sitt jobb och sin man och flytt till sommarstugan. Eller, hon har i alla fall lämnat jobbet. Mannen är det svårare med. Han har svikit henne, gjort något hon inte kan förlåta, och även om det känns självklart att skiljas, tvekar hon. Det som låter så skönt, låter samtidigt som så jobbigt. För vem är hon utan honom? Vem är hon när hon är ensam? Och hur jobbigt blir det, när hon måste börja tänka igenom det liv de delat?
Inger Lernevalls roman Jag går nu. Tror jag är i...
Läs hela recensionen
-
En gripande bok
Lotta har hals över huvud lämnat man och jobb och tagit sin tillflykt till sommarstugan. Sveken bränner i henne och hon ifrågasätter allt i sitt liv inte minst sig själv. Att skiljas känns självklart men ändå tvekar hon - allt känns som ett kaos. Nu har Lotta bara sig själv men mötet med en sexårig pojke, en liten hund och en intressant granne gör att hon kommer på fötter igen.
Efter jag läst boken kände jag att den var tvungen att landa hos mig, jag kan inte riktigt beskriva vad de...
Läs hela recensionen