Som det alltid varit (inbunden)
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Antal sidor
649
Utgivningsdatum
2025-11-05
Förlag
Bazar Förlag
Översättare
Anna Strandberg
Originalspråk
Engelska
Originaltitel
Same As It Ever Was
Medarbetare
Timrén, Anders (form)
Dimensioner
50 x 210 x 140 mm
Vikt
680 g
SAB
Hceeq.01
ISBN
9789180068390

Som det alltid varit

Inbunden,  Svenska, 2025-11-05
249

10% rabatt på allt med kod NYSTART26

Gäller t.o.m. 25 januari. Villkor.

  • Skickas från oss imorgon
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Hur mycket av våra liv styrs av de val vi gjort - och går det att börja om? Julia har skapat sig en trygg tillvaro, men när det förflutna gör sig påmint tvingas hon konfrontera de val hon helst vill glömma.

Julia och Mark har varit gifta i decennier, men under ytan döljer sig tvivel och en längtan efter något mer. Julias uppväxt var turbulent, men i det lugna liv hon nu lever känner hon sig inte hemma. När hon får ett överraskande besked från sin pålitlige son samtidigt som tonårsdottern ska lämna boet - och Julia oväntat återförenas med en kvinna från det förflutna - väcks minnen och sårade känslor till liv. Snart hotas allt hon byggt upp.

Claire Lombardos skarpa blick för relationer gör detta till en stark berättelse om kärlek, svek och försoning, en insiktsfull roman om hur vi formas av våra val.

Claire Lombardo är född och uppvuxen i Oak Park, Illinois, men bor nu i Iowa City, där hon undervisar i kreativt skrivande vid University of Iowa. Den kritikerrosade debutromanen "En lyckligare tid" blev snabbt en bästsäljare och etablerade henne som en av samtidens mest skickliga skildrare av mänskliga relationer.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Som det alltid varit
  2. +
  3. Kammakargatan

De som köpt den här boken har ofta också köpt Kammakargatan av Therese Bohman (inbunden).

Köp båda 2 för 518 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Claire Lombardo