Det slutna sällskapet (ljudbok)
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (422.7 MB)
Språk
Svenska
Läsålder
Unga vuxna
Inläsare
Ola Ringdahl
Utgivningsdatum
2021-06-16
Förlag
Modernista
Översättare
Emö Malmberg
ISBN
9789180233651
Det slutna sällskapet (ljudbok)

Det slutna sällskapet Ljudbok

Ljudbok (MP3), Svenska, 2021-06-16

Styckköp

149

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 3 format & utgåvor
Hyllad debut för alla som älskar Donna Tartts Den hemliga historien!

»Den perfekta boken för en ledig dag. Men varning: Du kommer inte kunna lägga den ifrån dig.« Cecily von Ziegesar, författare till Gossip Girl

»Jag sträckläste Det slutna sällskapet med stor behållning.« Malin Persson Giolito, Vi läser

Charlie Calloway har ett liv som andra skulle döda för. Trots att hon bara är 17 år befinner hon sig i toppen av samhällets näringskedja. Men hon plågas fortfarande av sin mammas försvinnande för tio år sedan, och hon kämpar med familjens mörka historia.
I ett försök att slå sig fri från sitt förflutna kastar sig Charlie ut i studentlivet på den prestigefyllda skolan Knollwood som samlar New Englands unga elit. Snart blir hon en del av skolans innersta krets. Dessutom uppvaktas hon av »A-gruppen«, ett hemligt elitsällskap, ökänt för att terrorisera fakulteten, administrationen och sina fiender.
För att bli medlem måste Charlie delta i Spelet, en utdragen och diabolisk lek som kommer att äventyra hennes vänskaper och rykte - liksom hennes plats på skolan. Snart börjar nuet och det förflutna att smälta samman, och Charlie tvingas konfrontera fruktansvärda sanningar om sin familj, sin skola och om sitt eget liv.

ELIZABETH KLEHFOTH växte upp i Elkhart, Indiana, och är i dag bosatt i Los Angeles. Det slutna sällskapet är hennes första roman. Filmrättigheterna till boken har köpts av produktionsbolaget Made Up Stories, vars ägare Bruna Papandrea tillsammans med Reese Witherspoon låg bakom HBO-serien Big Little Lies och filmerna Gone Girl och Wild.

»Som en kombination av Den hemliga historien och Världens lyckligaste kvinna.« Entertainment Weekly
Visa hela texten

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Elizabeth Klehfoth

  • All These Beautiful Strangers

    Elizabeth Klehfoth

    Beneath the glittering heights of the rich and powerful, lie secrets that can destroy them all... The perfect summer read, for fans of Cruel Intentions, Gossip Girl and One of Us is Lying. 'It is the perfect book to read at the beach. But be warne...

  • Gyönyör? idegenek

    Elizabeth Klehfoth

    Vajon hova t?nhetett Grace Fairchild, a gazdag ingatlanmágnás, Allister Calloway felesége? Miért hagyja hátra egy jómódú, gyönyör? fiatalasszony csodás otthonát és két kicsi gyermekét? Egyáltalán: önként távozott, vagy valami s...