I samlarens spår (ljudbok)
Fler böcker inom
Format
Ljudbok
Filformat
Ljudbok, MP3 (5-minutersspår) (401.6 MB)
Språk
Svenska
Serie
Lincoln Rhyme (del 1)
Inläsare
David Book
Utgivningsdatum
2023-03-08
Förlag
Modernista
Översättare
Eva Larsson
ISBN
9789180236157

I samlarens spår Ljudbok

(27 röster)  |   Läs 2 recensioner
Ljudbok,  Svenska, 2023-03-08

Styckköp

169

Finns i Bokus Play

Från 79 kr/mån
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Första boken i den hyllade serien om Lincoln Rhyme

»En av de 100 bästa deckarna genom tiderna« Lotta Olsson, DN

»Den bästa psykologiska thrillerförfattaren av dem alla.« The Times


Mannen som kallas Bensamlaren har orsakat kaos i New York. Han är en seriekidnappare och mördare som genom att lämna svårtydda ledtrådar ger polisen en chans att rädda offren undan döden. Förbryllade vänder sig polisen till den enda person de tror kan hjälpa dem: den före detta kriminalpolisen och numera rättsmedicinaren Lincoln Rhyme.
?Rhyme är förlamad efter en allvarlig olycka. För att lösa fallet tvingas han gräva sig djupt in i det material han i stort sett har att tillgå: sitt häpnadsväckande psyke. Och med hjälp av en ung kriminalpolis, Amelia Sachs, börjar han stegvis komma mördaren på spåren.
?Men i takt med att han närmar sig sanningen kommer också Bensamlaren allt närmare Lincoln Rhyme.
I översättning av Eva Larsson.

JEFFERY DEAVER är den bästsäljande kriminalförfattaren bakom serien om den före detta NYPD-polisen och numera rättsmedicinaren konsulten Lincoln Rhyme. Hans böcker har sålt i över 50 miljoner exemplar, han har nominerats till sju Edgar Awards och har vunnit Ellery Queen Readers Award tre gånger i kategorin Årets bästa novell. I samlarens spår är den första boken om Lincoln Rhyme, som 1999 även blev Hollywoodfilm med Denzel Washington och Angelina Jolie i två av huvudrollerna.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 2 recensioner av I samlarens spår. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Både och!
    Monika, 3 november 2024

    Första delen med allt om brottsplats undersökning blev för omständigt och upptog för mycket av innehållet. Utbildningskurs för forensiker. Sista delen var bäst , nen inte den bästa jag läst.

  2. Bra ljudbok trots ålder
    -, 5 juli 2023

    De flesta författare gör om sina böcker eller skriver på ett annorlunda sätt för att anpassa sig till ljudboksformatet. Det behövs inte här. Boken är mycket välskriven och fungerar bra i både skrivet som talat format. Mycket bra uppläsare!

Visa alla 2 recensioner

Fler böcker av Jeffery Deaver