Fru Television : en biografi om TV-pionjären Ria Wägner (inbunden)
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Antal sidor
332
Utgivningsdatum
2025-10-02
Förlag
Historiska Media
Dimensioner
30 x 190 x 150 mm
Vikt
640 g
SAB
Lz Wägner, Ria
ISBN
9789180507318

Fru Television : en biografi om TV-pionjären Ria Wägner

(1 röst)  |   Läs 1 recension
Inbunden,  Svenska, 2025-10-02
269

10% rabatt på allt med kod NYSTART26

Gäller t.o.m. 25 januari. Villkor.

  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 4 format & utgåvor
När Ria Wägner steg in i rutan 1956 förvandlades TV-apparaten till landets mest välbesökta kök. Med vänliga leenden, smarta genvägar och sin berömda baklängesvinkning skapade hon Sveriges första tittarmagnet.

Men hon spelade en roll. Bakom den populära "hemmafruns" förkläde dolde sig i själva verket en högutbildad och frigjord yrkeskvinna. Ria Wägner var en språkkunnig journalist, en produktiv författare och en radikal feminist som hellre bröt mot regler än böjde sig för dem.

I denna biografi får vi följa med till en tid av kornigt bildbrus och kreativa nödlösningar, när svensk TV tog sina första stapplande steg, och möta kvinnan som gjorde tekniken mänsklig, underhållningen folklig och framtiden möjlig. Det är en berättelse om hur en oglamourös, drygt fyrtioårig trebarnsmor blev landets största stjärna - utan att kompromissa med sig själv.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Fru Television : en biografi om TV-pionjären Ria Wägner
  2. +
  3. Förödmjukelse : ett återskapat liv

De som köpt den här boken har ofta också köpt Förödmjukelse : ett återskapat liv av Lea Ypi (inbunden).

Köp båda 2 för 528 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Fru Television : en biografi om TV-pionjären Ria Wägner. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Lysande.
    Alex Odelius, 22 oktober 2025

    Lysande, både "framför", och "bakom" pennan!
    Mer behöver egentligen inte sägas, helt enkelt en bok som står för sig själv.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av Anna-Lena Lodenius