Människor på hotell (inbunden) Spara 24%
Ingår i kampanjer:
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Antal sidor
332
Utgivningsdatum
2025-05-05
Förlag
Lind & Co
Översättare
Eva Larsson
Originalspråk
Tyska
Originaltitel
Menschen Im Hotel
Medarbetare
Graves, Emma (form)
Dimensioner
217 x 145 x 28 mm
Vikt
604 g
SAB
Hcef.01
ISBN
9789180536226

Människor på hotell

Inbunden,  Svenska, 2025-05-05
189 249 Du sparar 60 kr!
  • Skickas från oss imorgon
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Finns även som
Visa alla 2 format & utgåvor
Människor på hotell utspelar sig under tre dagar på ett lyxhotell i Berlin under 1920-talet. Vi får följa gästernas och personalens liv, deras möten, problem och öden. Här finns till exempel den åldrande dansösen som börjar förlora sin popularitet, den charmige gentlemannatjuven med det varma hjärtat och bokhållaren som bara har några få veckor kvar att leva och som för första gången i sitt liv får uppleva kärlekens njutning.

Människor på hotell är en roman full av värme, kärlek och vemod som skildrar människors liv vid en föränderlig tid i historien. Boken filmatiserades 1932 med bland andra Greta Garbo och Joan Crawford under namnet Grand Hotel, och belönades med en Oscar för bästa film.

VICKI BAUM (1888-1960) föddes som Hedwig Baum i Wien och var en framstående österrikisk- amerikansk författare. Hon debuterade 1928 med romanen Helene Willfüer, kemist, men det stora genombrottet kom 1929 med Människor på hotell (Menschen im Hotel). Baums böcker blev bästsäljare och flera filmatiserades. Hennes hjältinnor var ofta enligt den tiden "nya kvinnor", det vill säga självständiga och självförsörjande som i debutromanen.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Människor på hotell
  2. +
  3. Hon som blev kvar

De som köpt den här boken har ofta också köpt Hon som blev kvar av Riley Sager (pocket).

Köp båda 2 för 278 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Vicki Baum