Över älven och ut på världshaven : Concordia Maritime 135 år (kartonnage)
Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
112
Utgivningsdatum
2023-04-17
Upplaga
1
Förlag
Breakwater Publishing
Medarbetare
Pettersson, Sebastian (form)
Dimensioner
276 x 229 x 15 mm
Vikt
1200 g
SAB
Prcd:k
ISBN
9789186687854

Över älven och ut på världshaven : Concordia Maritime 135 år

Inbunden,  Svenska, 2023-04-17
222
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Historien om Concordia Maritime är historien om entreprenörskap, svensk sjöfart och framväxten av rederinäringen som egen näringsgren. Om upp- och nedgångar. Om att satsa och vinna - men även förlora. Sen våga satsa igen.

Det är också historien om den svenska industrins utveckling. Från framväxten av trävaruindustrin i slutet av 1800-talet, via den begynnande oljehandeln under 1920-talet och fordonsindustrins kraftiga expansion på 1970-talet, till de ökande kraven på säkerhet och hållbarhet under 2000-talet och framåt.

Från Rederi AB Concordia år 1888 till dagens Concordia Maritime AB är språnget stort. Den 135-åriga resan beskrivs spännande och välillustrerat i denna bok skriven av tre väl insatta sjöfartsförfattare. Välkommen ombord - Över älven och ut på världshaven.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Över älven och ut på världshaven : Concordia Maritime 135 år
  2. +
  3. Snö : en historia

De som köpt den här boken har ofta också köpt Snö : en historia av Sverker Sörlin (inbunden).

Köp båda 2 för 421 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av författarna