Fler böcker inom
Format
Inbunden
Språk
Svenska
Antal sidor
258
Utgivningsdatum
2014-04-16
Upplaga
1
Förlag
Roos & Tegner
Medarbetare
Hane, Clara Block (red.) / Berg, Joel (form) / Rundquist, Ewa-Marie (foto)
Dimensioner
286 x 226 x 25 mm
Vikt
1533 g
SAB
Qe
ISBN
9789186691509

Min trädgård är en fest

(52 röster)  |   Läs 18 recensioner
Inbunden,  Svenska, 2014-04-16

Slutsåld

Min trädgård är en fest är en personlig och inspirerande kombinerad trädgårds- och kokbok. Här bjuder Micael Bindefeld in läsaren till sin fantastiska trädgård där han delar med sig av sina okomplicerade och aptitretande recept, som samtliga baseras på råvaror från den egna odlingen. Han presenterar växthuset där han bland annat odlar tomater, gurkor, vattenmelon och pelargoner. Han visar upp köksträdgården, där växterna beter sig som gäster på fest, och sina underbara perenner och dignande fruktträdgård. Och han berättar kärleksfullt om sin morfar, om hur intresset för växter började en gång i tiden, om nära vänner och om varför alla människor kan odla och laga mat. Just det är Micael Bindefelds budskap med boken: Alla klarar av det! Och att ta hand om en trädgård det är verkligen en fest.

"Min trädgård är en fest" är rikligt illustrerad med vackra och oförglömliga bilder av Ewa-Marie Rundquist, en av Sveriges mest etablerade fotografer som på sin meritlista har bl.a Rosendals Trädgårdscafé och många andra vackra matböcker.
Visa hela texten

Kundrecensioner

Det finns 18 recensioner av Min trädgård är en fest. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Min trädgård är en fest av Micael Bindefeld
    Dorit Grobgeld, 4 juni 2015

    Jag uppskattar boken mycket och den kommer alltid att ligga framme i mitt vardagsrum som ligger intill mitt kök så att jag kan använda boken som receptbok då och då när jag känner att den egna inspirationen tryter!

  2. Njutning för öga.
    Dana Palffy, 9 oktober 2014

    Härliga bilder, allt text kommer från Micaels hjärta, man blir glad att se och läsa den. Mycket bra bok att ha.

  3. Njutning
    Anne Sjöblom, 21 september 2014

    Fantastiska bilder, en fröjd för ögat och balsam för själen. En bok att ta fram och njuta av och tänka tillbaka på den underbara sommaren 2014.

  4. Lånar ut den
    Roland Wadling, 10 september 2014

    Lite besviken, bilderna var lite för mediokra. Recepten var spännande, ofta kuriosa åt det nördiga hållet. I övrigt antagligen inte helt genomarbetad av författaren.

  5. Må bra bok.
    Heléne, 20 augusti 2014

    Vacker, härliga bilder, bra tips och många recept.
    En riktig måbra bok inte bara för trädgårdsälskare utan även för gemene man.

  6. Perfekt!
    Karin E Magnusson, 17 juli 2014

    En perfekt presentbok att ge bort eller att köpa till sig själv. Gav den till min syster och kommer att köpa ett ex själv också. Den inspirerar till både blomskötsel och matlagning och är välgjord både i text och bilder.

  7. Inspirerande och fin bok
    Katarina , 16 juli 2014

    En välgjord bok för trädgårds och matlagningsintresserade. Fina bilder och spännande enkla recept.
    Gav bort den i present och den blev väldigt uppskattad.

  8. upplevelse
    stina höög, 27 juni 2014

    absolut det bästa jag läst om trädgård och underbara bilder, dessutom kul med de annorlunda recepten och presentationen av skribentens bakgrund

  9. En fantastisk bok!!!
    Pia Westrgren, 11 juni 2014

    Underbar!!! Här är en man som verkligen älskar och vårdar sin vackra trädgård och dess skördar.
    En riktig "Feel good" bok och dessutom en hel del recept jag absolut ska prova.
    Och så är den vacker som inredningsdetalj med:))

  10. Underbar!
    Åsa, 2 juni 2014

    Vackra inspirerande bilder men även recept. Jag gillade kombinationen bilder, recept och att han valt att bjuda in läsaren till sin egen trädgård och hans trädgårdsdrömmar. Jag har bläddrat i den många gånger sedan jag fick den och jag blir lika inspirerad var gång!

  11. En bok att njuta av...
    mallasalster, 27 maj 2014

    En vacker och själfull bok, fin text och härliga recept!
    Absolut en fullträff, har gått inför tomater i växthuset i år, bara för att kunna testa alla läckra maträtterna!;)

  12. Present
    Birgitta , 27 maj 2014

    Jag har köpt boken i födelsedagspresent till en kvinna som gillar trädgård och vackra bilder.Hon blev väldigt glad och tyckte att den var kanon!

  13. Inspirerande, vackert och smakfullt
    Annika, 19 maj 2014

    Härliga bilder och inspirerande recept. En fröjd att bläddra i och njuta av så mycket vackert och smakfullt i trädgårdsbilder och härliga recept.
    Den här boken kommer att bidra till många njutbara stunder i soffan, köket, vid matbord och fikat.
    Micael har verkligen lyckats!

  14. Underbar läsning.
    Marianne Emilsson, 14 maj 2014

    Fantastisk bok! Helt underbar att bara sitta och bläddra i och drömma sig bort till en härlig trädgård.
    Jättebra skriven.

  15. Trädgården

    Jag tycker boken var otroligt fin, vackra bilder, många bra recept och goda råd.
    Värd varenda krona.
    Tack Mikael Bindefeldt

    Anita också en Värmdöbo

  16. En jätte fin bok

    Hej!

    Har inte hunnit läsa/titta igen hela boken men det jag har sett är den fin välgjord en fin bok att äga.

  17. Ljuvlig bok
    Tinja, 6 maj 2014

    Fin bok, vackra bilder och smakfulla recept. Tips på trädgårdsskötsel med fokus på känsla och upplevelse, kan varmt rekommenderas till soffabordet eller som gåva till nära vän.

  18. Förvånansvärt bra
    Belle, 6 maj 2014

    Denna bok överraskade positivt. Trevliga recept och otroligt vackra bildet och ett skönt lugn över sig en bok att läsa och bläddra i och bli litet gladare

Visa alla 18 recensioner

Fler böcker av Micael Bindefeld

  • Mannen, myten, minglet

    Micael Bindefeld, Malin Roos

    I fyra decennier har han stått i fronten på de röda mattorna och bjudit kändisar och media till storslagen fest. Men vad hände när kamerorna inte såg? Vilka stjärnor fick smugglas ut bakvägen? Vad gjorde Anita Ekberg när vinet tog slut? Ett liv i ...