Cthulhu vaknar och andra ohyggligheter (häftad)
Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Antal sidor
362
Utgivningsdatum
2011-09-15
Upplaga
1
Förlag
Hastur förlag
Översättare
Arthur Isfelt
Medarbetare
Andersson, Martin (red.) / Svensson, Dan (form)
Dimensioner
205 x 145 x 24 mm
Vikt
490 g
SAB
Hce.016
ISBN
9789186835026
Cthulhu vaknar och andra ohyggligheter (häftad)

Cthulhu vaknar och andra ohyggligheter

(4 röster)  |  Läs 1 recension
Häftad, Svenska, 2011-09-15
229
  • Finns i lager! Skickas inom 1-3 vardagar.
  • Gratis frakt inom Sverige över 199 kr för privatpersoner.
"I sitt hus i R'lyeh väntar döde Cthulhu drömmande."

27 noveller av skräckens mästare: bl.a. de ovanliga "Polaris", "Skräcken i Red Hook", "Alkemisten" och "Juan Romeros övergång", samt humornovellerna"Gamle Bugs" och "Den ljuva Ermengarde", jämte klassiker som "Cthulhu vaknar", "Färgen som föll från rymden", "Re-animator" och "Råttorna i muren". Kort och gott den definitiva utgåvan för oss som älskar skräck i allmänhet och Lovecraft i synnerhet.

Boken innehåller också ett förord om utgivningen av Lovecraft i USA, samt Lovecrafts essä om konsten att skriva fantastik: "Anmärkningar om att skriva fantastisk litteratur".
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Cthulhu vaknar och andra ohyggligheter
  2. +
  3. Cthulhu vaknar

De som köpt den här boken har ofta också köpt Cthulhu vaknar av H P Lovecraft (inbunden).

Köp båda 2 för 558 kr

Kundrecensioner

Det finns 1 recension av Cthulhu vaknar och andra ohyggligheter. Har du också läst boken? Om du har köpt den på Bokus.com vill vi gärna höra vad du tyckte om den! Sätt ditt betyg »
  1. Väldigt varierande klass på berättelserna Men bra...
    Steffo, 16 april 2013

    Väldigt varierande klass på berättelserna Men bra kvällslitteratur där de flesta episoderna var ca 10 sidor vilket är perfekt som kvällslektyr.

Visa alla 1 recensioner

Fler böcker av H P Lovecraft