På jakt efter björn (kartonnage)
Fler böcker inom
Format
Inbunden (Hardback)
Språk
Svenska
Serie
På jakt (del 2)
Läsålder
6-9 år
Antal sidor
27
Utgivningsdatum
2019-08-15
Upplaga
1
Förlag
Beta Pedagog AB
Illustratör/Fotograf
Filippo Vanzo
Dimensioner
217 x 151 x 9 mm
Vikt
170 g
SAB
Hcf
ISBN
9789188009821

På jakt efter björn

Inbunden,  Svenska, 2019-08-15
185
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Siri ska följa med sin mamma och morfar på björnjakt. De tar med sig plotthunden Harry, som drar i väg med morfar efter ett spår. Spänningen stiger när Siri hör hur Harry skäller på avstånd. Snart ser hon i kikaren hur björnen närmar sig.

På jakt efter björn är den andra boken i en serie lättlästa böcker för barn mellan 6 och 9 år. Bokens läsbarhetsindex (lix) är 17.

Anna Hansson är utbildad lärare och skriver böcker som hon själv hade velat läsa som barn. Spännande, fantasifulla och roliga.

Jennie Elverstig har erfarenhet av jakthundsuppfödning och har skrivit flera böcker tillsammans med Anna. Med serien På jakt vill de informera om hur jakt bedrivs i Sverige, samt om vilka djur som är vanliga att jaga.

Filippo Vanzo är en illustratör som brinner extra mycket för djur och natur. Hans vackra och naturtrogna bilder är som gjorda för en bokserie om jakt.

Provläs boken på www.betapedagog.se.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. På jakt efter björn
  2. +
  3. SIGNERAD - Mysteriet under ytan

De som köpt den här boken har ofta också köpt SIGNERAD - Mysteriet under ytan av Joanna André (inbunden).

Köp båda 2 för 334 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av författarna