Fler böcker inom
Format
Häftad
Språk
Svenska
Antal sidor
155
Utgivningsdatum
2018-08-27
Förlag
The Sublunar Society
Dimensioner
210 x 135 x 25 mm
Vikt
219 g
SAB
Hc
ISBN
9789188221414

Singoalla : den omarbetade versionen

Häftad,  Svenska, 2018-08-27
164
  • Skickas från oss inom 2-3 vardagar.
  • Fri frakt över 249 kr för privatkunder i Sverige.
Singoalla utspelas under 1340- och 1350-talen och handlar om riddaren Erland och den vackra zigenarflickan Singoalla.

När de träffas för första gången, i vildmarken, förälskar de sig i varandra, utan tanke på den andres ställning. Deras möte får oanade konsekvenser för dem själva och människorna runt omkring.

Erland accepterar de plikter som hans ställning ålägger honom som slottsherre och gifter sig med Helena. Om natten skickar dock Singoalla deras son, Sorgbarn, till honom. Denne försänker Erland i hypnos och för honom ut i vildmarken, till Singoalla.

Singoalla är en historia om kärlek, uppbrott, återförening och död och är ett av Viktor Rydbergs mest älskade verk. Berättelsen utgavs för första gången 1857. Föreliggande volym innehåller Rydbergs omarbetning från 1865.
Visa hela texten

Passar bra ihop

  1. Singoalla : den omarbetade versionen
  2. +
  3. Singoalla

De som köpt den här boken har ofta också köpt Singoalla av Viktor Rydberg (inbunden).

Köp båda 2 för 306 kr

Kundrecensioner

Har du läst boken? Sätt ditt betyg »

Fler böcker av Viktor Rydberg